MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

10.2.10 / dotaz č. 19703
Dobrý den,
v současné době mám přípravu teplé vody zajištěnou přes plynový ohřívač. Zvažuji možnost přechodu na solární ohřev vody. Chci se zeptat, zda-li je tato varianta rentabilní. Dále se chci zeptat, jestli mi můžete doporučit vhodné dodavatele solárních ohřevů.
Je předpoklad, že varianta rentabilní bude - zejména za předpokladu, že se využije program "Zelená úsporám" který se na tuto realizaci přímo nabízí. Ekonomický efekt pochopitelně závisí na spoustě okolností. V zásadě se dá říci, že čím více osob využívá teplou vodu je výsledný efekt významnější (Ušetří se více energie, přičemž nárust ceny solární sestavy již není tak významný). Co se týče návratnosti, tak je třeba kalkulovat, že pro běžnou domácnost se bude (s využitím dotace) pohybovat cena sestavy včetně montáže někde na úrovni 50000,- Kč (záleží na volbě komponent, počtu a plochy kolektorů, objemu nádrže, délce potrubí apod.) Předpokládám, že solární ohřev bude využíván pouze pro přípravu teplé vody a nikoli pro přitápění a tudíž by postačovaly klasické plošné kolektory. Otázkou pak je výše současných nákladů na ohřev vody - tuto hodnotu by bylo možno zjistit např. odečty plynoměru v době mimo topné období - zkreslení by ovšem činil plyn eventuelně odebraný na vaření. Solární ohřev také nebude pochopitelně dostačující celoročně - zejména v zimním období bude pochopitelně nutný ohřev, či alespoň dohřívání předehřáté vody i nadále např. plynem. Hrubý odhad návratnosti investice bych předpokládal někde v horizontu 10 let. Konkrétní dodavatele by jsme na těchto stránkách neměli propagovat, nicméně v případě využití výše zmíněného programu "Zelená úsporám" bude nutno vybírat ze seznamu "Schválených dodavatelů" u tohoto programu. Z něj bych tedy doporučil vybrat potencionální vhodné dodavatele a oslovit je pro zaslání konkrétní nabídky a následně porovnat i jejich případné reference. Více podrobností by eventuelně bylo možno probrat při osobní konzultaci.

Zkontrolováno:
"Ba230210"
Odpovídá:  Jaroslav Doležal* - tisk