MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

13.2.10 / dotaz č. 19718
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícího se porovnání termoskopických ventilů vers. termostatických baterií.
1. dočetl jsem se o termoskopických ventilech sdružených - tzn., že v RD by byl 1 x tento ventil, v odběrných místech by byly instalovány jaké baterie?Tekla by ve všech odběrných místech stejně teplá voda? Jak by musel být upraven rozvod vody?
2. exitují termoskopické ventily samostatné?
3. Jaký je rozdíl mezi termoskopickým ventilem a termostatickou baterií?
Za vysvětlení předem děkuji.
S pozdravem a přáním hezkého dne Karel
2.
Vážený pane,
základní výhodou termostatických baterií je to, že velmi rychle upraví teplotu vody na výtoku na požadovanou hodnotu a tuto hodnotu můžete na místě kdykoli změnit. Pokud nainstalujete jeden sdružený termoskopický ventil (nejspíše někde na výstupu vody z boileru, tak sice do potrubí půjde při otevření nějakého kohoutu teplé vody voda o nastavené teplotě, jenže do té doby než tato voda dojde do toho kohoutu, tak z něj poteče ta relativně studená voda z trubek. Nutnosti odpouštět studenou vodu z trubek se obvykle předchází použitím cirkulační smyčky. Jakýkoli směšovací ventil však může udržovat teplotu nižší než je teplota v boileru jen tehdy, když má nějaký odběr vody aby měl co míchat a pouhá cirkulace není odběr.
Instalace toho centrálního ventilu se tedy asi hodí spíše tam, kde je větší množství odběrních míst nepříliš daleko od sebe. V rodiném domku, kde těch výtoků tolik není a bývají dost daleko od sebe je asi lepší použít termostatické baterie. Termoskopické ventily pochopitelně lze montovat jak pro skupinu výtoků, tak i pro jednotlivé výtoky (viz např.http://www.koncept-ekotech.com/files/schemaa.htm nebo http://www.koncept-ekotech.com/files/bezpecnostni-01.jpg).
Myslím, že rozdíl je jen v konstrukčním provedení, fyzikální princip je stejný, je to založeno na tepelné roztažnosti nějakého tělíska či kapaliny a tím se pomocí pístu nebo klapky mění směšovací poměr teplé a studené vody.


S pozdravem ing.J.Truxa


Zkontrolováno:
"Ba220210"
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk