MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

1.3.10 / dotaz č. 19967
Dobrý den. Učím na ZŠ ve Vrchlabí a mám 2 otázky. 1. Jestliže má vyučovací den 6 hodin(45min) a mezi nimi je 5 přestávek (10min). Z finančního hlediska se vyplatí či nevyplatí na přestávky(při hodině se svítí) zhasínat lineární zářivky? A to z hlediska spotřeby energie i životnosti zářivky. 2. Při přechodu ze žárovek na ekologické kompaktní zářivky je kromě nižší spotřebované energie finančně a ekologicky výhodnější i složitější výrobní a recyklační cyklus zářivek (o rtuti nemluvě) a jejich doprava na české trhy ze zahraničí? Děkuji za odpovědi.
Odpověď č. 1.
Rozbor využití zářivek provedeme podle vyučovacích hodin a přestávek. Vyučuje se 4,5hodiny a přestávky trvají 0,8hodiny. Demonstraci provedeme na starším svítidle s dvěma trubicemi T8 (průměr trubice 26mm a délka 1200mm) a starším typem předřadníku. Příkon trubice včetně tlumivky je 46W. Pokud budeme vypínat o přestávkách pak uspoříme jedním svítidlem Ú = 2*46*0,8 = 73,6Wh/d. Ve třídě je cca 12 svítidel. Celková denní spotřeba bude 883Wh/d. Přepočtením na počet dní, kdy se svítí naplno (80 dní) pak jedna třída uspoří 71kWh/r. Při ceně elektrické energie 4Kč/kWh bude úspora 283Kč na třídu. Pokud jsou zářivky a jejich příslušenství v pořádku potom ani vypínání a zapínání o přestávkách výrazně neovlivní jejich životnost.
Odpověď č. 2.
O energetické výhodnosti kompaktních zářivek není třeba mluvit. Co se týká jejich životnosti tak vydrží desetkrát více než žárovky. Jejich cena je pochopitelně vyšší než žárovek. V globalizovaném světě, kdy se vyrábějí ve velkých sériích pak umožňují snížit náklady na minimum. Obdobné to je i s jejich likvidací neboť podobným způsobem se likvidují lineární zářivky. Cena za dopravu navyšuje cenu výrobku, ale i tak je konečná cena nižší než kdyby byly vyráběny v České republice. Porovnáním obou zdrojů světla je úspora energie dominantní neboť snižuje výrazným způsobem emise oxidu uhlíku.

Zkontrolováno:
"Ba090310"
Odpovídá:  -
Téma:  Osvětlení
tisk