MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

27.8.08 / dotaz č. 2019
Dobrý den, mám možná trochu zvláštní dotaz. Projekční firma mi navrhla nízkoenergetický dům s rekuperací a teplovzdušným vytápěním Atrea a nyní před zahájením stavby mám trochu obavy, zda navržené řešení není v některých oblastech až přehnané. Začnu základy: ty mají být obloženy 25 cm PPS, dále stěny jsou z cihel porotherm 24 CB + 30 cm PPS, podlahy 25 cm PPS, strop 40 cm Climatizeru. Okna trojskla. Jde o budovu typu bungalov, ale ve tvaru U, takže je poměrně nevýhodná tvarově. Jde mi tedy o to, zda některé navržené řešení nejsou příliš a nebylo by je vhodně redukovat. (P.S. mluvili jsme spolu po telefonu - zbytek snad dořešíme po Vaší dovolené)
Dobrý den,
tepelné technické vlastnosti stavebních konstrukcí se navrhují dle ČSN 730540-2. V ní jsou stanoveny dvě varianty požadavků a to Požadované hodnoty a Doporučené hodnoty.
Konstrukce dle Vašeno návrhu mají navrženo zateplení, které vysoce provyšuje doporučené hodnoty. Pro srovnání zateplení vnější stěny PPS 170 mm by vyhovělo Doporučené hodnotě součinitele prostupu tepla a vy máte navržrno PPS 300 mm, což už mě připadá přehnané. Nicméně nechtěl bych Vás od toho zrazovat, nejlevnější energie je totiž nepotřebovaná. Osobně bych však volil zateplení nižší tloušky, ale kladl bych velký důraz na provedení zateplení, dodržení pracovních postupu, mimimalizaci tepelných mostů kolem otvotových výplní. Zateplení základů je v pořádku a jeho tloušťku bych přizpůsobil zateplení štěny. Foukaná tepelná izolace na strop má určitě své výhody, ale vy stavíte nová dům, a pro její použití není důvod nepřístupnosti. Předpokládám, že stropy budou dřevěné nebo sadrokartonové. Není potom problém použít klasické tepelně izolační materiály.
S pozdravem
Milan Mach

Zkontrolováno: "*ba020609"
Odpovídá:  Milan Mach* - tisk