MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

9.3.10 / dotaz č. 20248
Dobrý den,
ráda bych se na Vás tímto obrátila s žádostí o radu ve věci zvolení způsobu ohřevu teplé vody v bytě. S ohledem na plánovanou rekonsrukci bytu obývaného 2 dospělými osobami a jedním dítětem, váhám, jaký zvolit způsob ohřevu teplé vody, zda plynovým průtokovým ohřívačem nebo elektrickým boilerem. Jedná se mi jednak o finanční stránku věci, o optimální dostupnost teplé vody s ohledem na počet osob v bytě (s tím, že v plánu je další dítě) a jednak o praktické využití plynu, kdy tento je používán pouze pro ohřev vody. Vytápění bytu je zajišťováno dálkovým topením a v kuchyni jsou pouze elektické spotřebiče.
Děkuji za odpověď
Vážená paní,
spotřeba teplé vody je hodně individuální, ve 4členné domácnosti může být na ohřev vody třeba mezi 4 až 7MWh energie za rok. V případě použití plynu by asi byl lepší přímotopný zásobníkový ohřívač (pokud máte možnost jej připojit do komína). Také je možné použít průtokový ohřívač, který zabírá méně místa a jsou na trhu i typy, které mají vývod spalin skrz zeď (turbo). Jejich účinnost je při malých odběrech (umývání rukou) nižší. Cena při ohřevu plynem plyn by byla přibližně mezi 9 a 13 tisíci korun za rok. Při použití elektrického ohřívače by to bylo 12 až 17tisíc. Pokud byste použila elektrický boiler tak byste měla nejspíše akumulační sazbu (8hod nižší tarif) což by vám umožnilo dosáhnout nějakých dalších úspor tím, že byste do doby platnosti nízkého tarifu přesunula činnost například pračky, myčky nádobí nebo (pokud jste doma s dětmi) tak i žehlení a pečení.Také chladničky a mrazničky pak běží po 1/3 času na levnější proud U domácností s velkou spotřebou elektřiny a relativně malou potřebou teplé vody to může ten rozdíl mezi plynem a elektřinou skoro vyrovnat.
Pokud jde o investiční náklady, tak elektrické ohřívače jsou mírně levnější a snáze (levněji) se instalují.
Pokud máte dálkové vytápění tak by myslím šlo uvažovat i o ohřevu vody pomocí dálkového tepla; nevím ale jaká je u vás cena dálkového tepla (odhaduji, že když se zajímáte o plyn nebo elektřinu, tak asi vyšší) a jaké jsou tam technické podmínky pro připojení výměníku.
Podívejte se ještě na http://hestia.energetika.cz/encyklopedie/7.htm tam najdete více o jednotlivých typech ohřívačů.

S pozdravem Mgr.F.Macholda

Zkontrolováno
*Ba060510*
Odpovídá:  Mgr., MBA František Macholda - tisk