MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

26.8.08 / dotaz č. 2038
Vazeni ,

Dovoluji se na Vas obratit ohledne teto veci : v ramci navstevy Zeme Zivitelky v Ceskych Budejovicich jsem navstivil stanek jedne spolecnosti , ktera se zabyva dodavkami fotovoltaickych panelu pro vyrobu elektricke energie s tim , ze v ramci prezentace tam meli pro ukazku uvedeny jiz realizovane zakazky s parametry techto dodavek , coz mne inspirovalo k tomuto dotazu : pri celkove investici 450.000 , - Kc vyprodukovali tyto fotovoltaicke clanky elektrickou energii za 40.000 , - Kc rocne s tim , ze by tak navratnost byla do deseti let a mozna i drive . Na druhe strane je udajne navratnost min . 15 let , takze bychom uvitali informaci , jak to tedy ve skutecnosti je a zda-li se vyplati investovat volne prostredky prave do teto oblasti ? Pokud by tomu bylo opravdo tak , jak nam bylo uvadeno , tak by to nemelo chybu , nebot by prijmy z vyrobene elektriny zhodnocovali vlozeny kapital z hlediska inflace + rocni valorizace ceny elektricke energie a tak by vlastne nedochazelo k znehodnocovani penez , jako tomu dochazi v beznych financnich produktech / napr . vynosy cca . 2 % - inflace 7 % = znehodnoceni kapitalu o 5 % a za 5 , 10 a vice let to jsou hrozive udaje , takze tato forma rekneme zhodnocovani , resp . udrzeni hodnoty kapitalu by byla asi velmi zajimava , nebo ne ? / . Dale nam byli poskytnuty i dalsi zajimave informace k teto veci a pokud se vsechny zakladaji na pravde a nebylo to jenom ucelove tvrzeni firmy za ucelem ziskani potencionalniho zakaznika , tak by v podstate z hledika cisel nebylo ani co resit . Predem dekuji za Vasi ochotu a vyrizeni .

Vážený pane,
ekonomická efektivita investice do fotovoltaické el. se liší případ od případu. Je třeba zvážit více věcí, zejména:
1/ produkce energie - závisí na množství slunečního záření (roky se od sebe liší) a na typu použitých panelů, někteří výrobci účinnost panelů nadsazují, dále je třeba započíst všechny ztráty (při konverzi, v rozvodech, zvýšením teploty atd.
2/ investiční náklady - kromě vlastní technologie a projektu je někdy třeba koupit pozemek, zaplatit přípojku k síti, ev. trafostanici, zajistit oplocení a bezpečnostní systém atd.
3/ provozní náklady - jistá údržba a dohled je nutný, dále pojištění a režijní náklady, dále reinvestice na součástky, které nemají životnost 20 roků
4/ způsob financování - pokud financujete z úvěru pak započítat úroky z úvěru

Doporučil bych vám zpracovat si podrobněji podnikatelský záměr nebo studii proveditelnosti nebo energetický audit, kde zjistíte návratnost pro váš konkrétní případ, nebo kde si porovnáte parametry více různých dodavatelů atd.

Mimochodem: pri celkove investici 450.000 , - Kc a roční produkci energie za 40.000 , - Kc rocne je prostá návratnost přes 11 let (450/40 = 11,25), nechápu jak jste mohl dospět k návratnosti "do deseti let a mozna i drive"

Přeji hezký den
Karel Srdečný

Zkontrolováno: "*ba020609"
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk