MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.3.10 / dotaz č. 20428
který ohřev vody je levnější - plynem nebo elektřinou /boiler, kde je denní a noční sazba/. Vytápění bude plynem. děkuji
Vážená paní,
pokud se na to díváme z hlediska ceny tepla, tak teplo z plynu je levnější než teplo z elektřiny a ve velké většině případů, proto tam, kde se používá plyn na vytápění, se s ním také ohřívá voda. Pokud nicméně je ve vaší domácnosti velká spotřeba elektřiny na činnosti, které jdou přesunout do pásma nižšího tarifu t.j. například praní v automatické pračce a sušení v sušičce, mytí nádobí v myčce, žehlení, pečení a případně i vaření a podobně, pak může stát za úvahu pořídit si na ohřev vody elektrický zásobníkový ohřívač (boiler) a získat tak dvoutarifní sazbu, která pak umožní snížit náklady na provoz těchto spotřebičů (viz např. článek na http://www.nazeleno.cz/energie/energetika/nocni-proud-neexistuje-nizke-tarify-ziskate-jen-s-podminkami.aspx ).
Zda je to pro vás výhodné to je třeba spočítat na základě znalosti průměrných spotřeb tepla na ohřev vody a spotřeby elektřiny v domácnosti a posouzení možnosti přesunu některých spotřebičů do doby platnosti nízkého tarifu. Pro usnadnění výpočtů můžete zkusit využít HESTIA VIVID (http://hestia.energetika.cz/). Také rozvodné společnosti mívají na svých stránkách kalkulačky , které umožní zjistit si jaká sazba je pro vás optimální (za určitých podmínek).

S pozdravem Mgr.F.Macholda

"zkontrolováno"
*Op310310*
Odpovídá:  Mgr., MBA František Macholda - tisk