MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

7.4.10 / dotaz č. 20686
Dobrý den,
chci se zeptat na otázku týkající se ekonomického vyhodnocení osvětlovací soustavy. Provedl jsem ruční výpočet spotřeby energie na osvětlení kancelářské místnosti pomocí rychlé metody u staré soustavy, nové soustavy neřízené a nové soustavy řízené.
Nevím si rady se zařazením jednotlivých soustav do energetické třídy. Můžete mi napsat jednotlivé rozsahy energetických tříd A-G, popř. software pro výpočet spotřeby energie na osvětlení. Děkuji za odpověď.
Zdravím
zařazení jednotlivých zdrojů světla do energetické třídy je dáno 8. přílohou vyhlášky 442/2004 Sb. z července 2004, kterou se stanoví podrobnosti energetických spotřebičů energetickými štítky.
Pro zdroje světla jsou důležité veličiny světelný tok (lumen) a příkon zdroje (watt). Index energetické účinnost je potom dán poměrem příkonu zdroje a tzv. referenčního příkonu. Pokud je například hodnota skutečného výkonu menší než 60% referenčního, je svitidlo zařzeno do kategorie B. Kategorie E je v rozmezí 95% až 110% referenčního zdroje atd.
Referenční výkon se počítá z poměrně jednoduchých vztahů v závislosti na světelném toku. Pokud je světelný tok fí menší než 34 lm, potom je referenční výkon 0,2 fí. Pro větší světelné toky je výpočet mírně komplkovynější , a proto odkazuji na výše zmíněnou vyhlášku 442/2004 Sb. a konkrétně její přílohu č. 8 pro světelné zdroje. Najdete je například také na našem portálu EFEKT v sekci zákony a vyhlášky.
Výpočetní programy pro osvětlení nabízejí běžně výrobci svítidel, např OSRAM na http://www.osram.cz/osram_cz/SVTELN_DESIGN/Software/index.html
Skrott

Zkontrolováno:
*Ba100510*
Odpovídá:  Ing. Jiří Skrott* -
Téma:  Osvětlení
tisk