MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

10.9.08 / dotaz č. 2109
Dobrý den,
pred nekolika dny jsem si koupil kombinovanou chladnicku Electrolux ERB 29003 s deklarovanou trídou A+ a spotrebou 0,67 kWh/24h jako náhradu chladnicky a mraznicky Calex. Tyto spotrebice mely udávanou spotrebu 1,4 kWh/24h 25°C/5°C, resp.1,0kWh/24h 25°/-18°C. Jednoduchým výpoctem mi vysla velice krátká doba návratnosti. Po instalaci chladnicky jsem si chtel overit ocekávanou úsporu, ale hodnoty, které jsem nameril, byly úplne jinde, i kdyz mám chladnicku poloprázdnou a mrazící cást zcela prázdnou.
Pri teplote v chlad.cásti +4 az +7°C a v mraz. cásti -12 az -22°C a teplote okolí+ 23 az+24°C je pracovní rezim kompresoru cca 32 minut cinnosti ( príkon 100W) a cca 43 minut prestávka. Výpoctem se dostanu mimo hodnotu uvedenou výrobcem. Abych mohl úcinnost spotrebice prípadne reklamovat, potreboval bych znát, zda uvádená spotreba 0,67kWh je za stejných podmínek, jako srovnávané spotrebice Calex. Tyto údaje se mi nikde nepodarilo najít, pouze na stránkách nejakého obchodu se objevi údaj teploty prostredí +20°C. Pokud by tomu tak bylo, pak by vsechny reklamní akce o úsporách nebyly seriozní a ani tak by výsledek neodpovídal.
Prosím Vás proto o sdelení, za jakých podmínek výrobce rucí za uvádenou spotrebu, zda za kazdý stupen teploty okolního prostredí nad stanovenou hodnotu je nutno uvazovat s o 6% vyssí spotrebou, prípadne dalsí údaje, dle kterých bych mohl posoudit oprávnenost prípadné reklamace.
Dekuji Vám za vyrízení.
Josef Dolezal
Sezimovo Ústí
Děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj uvádíme následující:

El.chladničky a mrazničky spadají mezi spotřebiče podléhající štítkování dle vyhlášky 442/2004. Údaje uvedené na štítku se zjišťují měřením provedeným podle harmonizovaných technických norem. Údaje se pokládají za splněné, pokud jsou ve shodě s pravními předpisy nebo technickými normami (např. ČSN EN 153, normy CEN, CENELEC, ETSI a EN 60704-3).
Technická dokumentace uvedená v §3 vyhlášky musí obsahovat mimo jiné i protokoly o příslušných zkouškách měření prováděných zkušebními metodami podle harmonizovaných norem. Skutečná spotřeba energie závisí na způsobu použití a umístění přístroje.
Spotřebiče se zařadí do třídy A+, je-li index energetické účinnosti alfa (Iα) v mezích 42> Iα ≥ 30

Iα = AC/SCα*100


kde AC je roční spotřeba energie
SCα je normalizovaná roční spotřeba


Přesněji ve Sb. zák. č. 442/2004, část IV, definice třídy A+.


Ing. Josef Šťastný

Zkontrolováno: "*ba050609"
Odpovídá:  Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre tisk