MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

22.6.10 / dotaz č. 22143
Dobrý den, můžete nám prosím poradit?
Jsme 4členná rodina žijící ve vlastním RD u kterého je ohřev TUV a vytápění zajišťováno závěsným kotlem Vaillant bez zásobníku. Zvažujeme instalaci solárních panelů s využitím dotace. Jelikož máme střechu orientovanou na V a Z, v úvahu připadá jedině instalace panelů na jižní zeď ve svislé poloze (odsazení ve sklonu 45st jsme z důvodu další kontrukce a přichycení k domu včetně celkového vzhledu zamítli). Dle projektanta navrženy 2 ks panelů KPS11 ALP. Jelikož tedy v současném systému ohřevu TUV nemáme zásobník na ohřátou vodu, byl nám pro dohřev TUV navržen 250 ltr. zásobník se 2ma hady a s možností dohřevu plynového kotle. Cena za kompletní instalaci solárních panelů včetně materiálu a po odečtení dotace za panely a projekt by činila 40 000 Kč. V rámci mých hrubých propočtů by se investice měla vrátit až po 11-13 letech s ohledem na naši spotřebu (cca 40 ltr. TUV osoba/den). To mě přijde již dlouhá doba a nikde nejsou započítány další vícenáklady v době provozu (výměna nemrznoucí kapaliny atd).
Jsme tedy před rozhodnutím, jestli se tato investice vyplatí a je-li navržený způsob solárního předehřevu a následného dohřevu vody plynovým kotlem, včetně umístění panelů na svislo rozunmný.
Děkuji za vaši odpověď.
Dobrý den,
k Vašemu dotazu Vám sděluji, že po technické stránce je Vámi uvedený návrh v pořádku a rovněž Vaše zklamání nad návratností zařízení je opodstatněné, dokonce Váš výsledek lze považovat za mírně optimistický.
Aktuální cena zemního plynu RWE pro vytápění a ohřev teplé vody bez paušálních plateb je 1,538 Kč/kWh (ve spalném teple), t.j. 1,708 Kč/kWh (ve výhřevnosti), s uvažováním účinnosti ohřevu 85% pak cena uspořeného tepla je cca 2,- Kč/kWh.
Na stránkách Zelená úsporám, konkrétně http://www.zelenausporam.cz/ke-stazeni/519/4671/detail/metodika-pro-vypocet-zisku-ze-solarnich-soustav/
je k dispozici jednoduchá kalkulačka pro výpočet slunečních zisků.
Pro Váš případ vychází úspora 1571 kWh/rok, t.j. 3142 Kč/rok, statická návratnost 12,7 roku. Pokud nebudeme v budoucnu uvažovat extrémní dynamiku růstu ceny zemního plynu, je tato návratnost opravdu dlouhá. Nicméně je pravděpodobné, že dynamika růstu cen energií bude rychlejší než inflace, takže statická návratnost by neměla být hlavním hodnotícím kritériem.
Orientace kolektorů do svislé polohy znamená ztrátu solárních zisků cca 18% proti optimálnímu sklonu 45°. Pokud by na štítové stěně existovala možnost montáže ve sklonu ve formě markýzy, stříšky nebo pergoly, mohla by se návratnost snížit až na 10,5 roku, což však také není žádný zázrak. Z Vašeho vyjádření vyplývá, že tato možnost není pro Vás akceptovatelná. Není to však žádná podstatná nevýhoda, neboť vertikální umístění kolektorového pole kompenzujete zvětšením jeho plochy o cca 20 % a na celé instalaci se to projeví nárůstem ceny menším než 10 %. Současně podmínky pro dotaci Zelená úsporám zůstávají splněny.
Kombinace solární sestavy s dohřevem pomocí rychloohřevu je pro účinnost solární soustavy optimální, avšak ve Vašem případě do kotle nelze z technických důvodů přivádět průtokem předehřátou vodu, což je důvodem pro nutnost použití akumulační nádoby s dvěma hady a to znamená znatelné zdražení instalace.
S ohledem na skutečnost, že návratnost je počítána z rozdílu mezi investičními náklady a dotací, i relativně malé snížení ceny instalace může znamenat významné snížení rozdílu pro výpočet návratnosti. Vzhledem k velké konkurenci v tomto oboru považuji za možné získat na stejně kvalitní instalaci výhodnější cenovou nabídku. Proto Vám doporučuji poptat více firem zapsaných v seznamu odborných dodavatelů nebo zadat poptávku na některém ze specializovaných serverů, např. AAApoptavka, ePoptavka, apod.
S pozdravem,
Ing. Jiří Malkovský


"zkontrolováno"
*Op100610*