MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

28.6.10 / dotaz č. 22208
Dobrý den,
v současné době provádím rekonstrukci staršího domu s výměnou střechy z ploché na sedlovou (zateplenou) a zvýšením domu o užívané podkroví.V rámci rekonstrukce dojde i na výměnu všch stávajících oken. Současné topení je řešeno plynovým kotlem a ohřev teplé vody elektrickým bojlerem. Obě zařízení jsou stará více než 12 let.
V rámci rekonstrukce dojde i na zprovoznění v současnosti nevyužitého komínu k instalaci krbových kamen.Vzhledem k tomu, že nová střecha má správný sklon i polohu, uvažoval jsem i o solárních panelech a chtěl jsem to celé nějak propojit. Topenář stavební firmy mi sdělil,že nejlepším řešením, je odstranit starý bojler na ohřev vody,na střechu dát dva panely ploché zn. Viesmsman do sklepa jakousi nádobu a toto celé napojit na stávající plynový kotel, případně vzhledem k jeho stáří koupit nový. Cena celkem cca 170.000,-Kč bez dotace. V domě bydlí čtyři osoby dospělé a jedno dítě. Krbová kamna dle jeho sdělení napojit na topení nelze, nebo tedy lze ale za předpokladu, že dojde na předělání celého rozvodu topení. A tak bych se chtěl zeptat, zda je toto řešení obhajitelné, obzvláště mne zajímá navrhovaný typ solárních panelů (často čtu že trubicové jsou účinější), velikost a typ té nádoby ve sklepě a hlavně ekonomický smysl tohoto řešení. V současné době utratím za topení plynem cca 50.000,-Kč ročně a mám sníženou sazbu na el.proud.
Vážený pane,
pokud ohříváte vodu elektrickým akumulačním ohřívačem pak je možné uvažovat o instalaci solárního systému na ohřev vody. S dotací z programu Zelená úsporám to pravděpodobně bude rozumně návratná investice. Těch 170 tisíc za takový systém mi připadá zbytečně moc, doporučuji nechat si udělat ještě další konkurenční nabídky (na internetu najdete mnoho firem, které se tím zabývají viz např. http://www.tzb-info.cz/t.py?t=18&i=81).Osobně se domnívám, že pokud máte na střeše místo tak není nutné používat zrovna trubicové vakuové kolektory, levnější ploché vyhoví také. Před časem jsem psal článek, kde je také přehled solárních systémů na trhu (http://www.nazeleno.cz/energie/solarni-energie/cenovy-prehled-solarni-systemy-na-ohrev-vody.aspx), můžete se na to také podívat.
Instalace solárního systému není však jediný způsob jak snížit náklady na ohřev vody a vytápění. Pokud jde o starší dům, tak by mohlo být výhodné při té rekonstrukci střechy také pořádně zateplit obvodové stěny, případně vyměnit okna a výrazně tak snížit (na méně než polovinu) náklady na vytápění.Také na zateplení lze čerpat dotaci z programu Zelená úsporám. Po zateplení bude také stačit podstatně nižší teplota topné vody a tak by mohlo být vhodné v případě výměny plynového kotle instalovat kotel kondenzační, který bude mít větší účinnost. V tom případě lze také uvažovat o ohřevu vody nepřímotopným zásobníkem topnou vodou z toho plynového kotle (i v případě použití solárních kolektorů).
Najít optimální řešení, které vám co nejlépe vyhoví a současně povede k co nejkratší době návratnosti vložených prostředků ale není možné bez toho, že by se jednotlivé varianty propočetly a porovnaly. Jestli chcete můžete si nechat zpracovat takzvanou Energeticko-ekonomickou optimalizaci projektu domu (http://www.ekowatt.cz/cz/sluzby/energeticka-optimalizace-budov),ta vám umožní najít nejlepší řešenípro váš dům.
S pozdravem Mgr.F.Macholda

Zkontrolováno:
*Ba020710*
Odpovídá:  Mgr., MBA František Macholda - tisk