MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKI / odpověď

12.9.08 / dotaz č. 2229
Dobrý den, bydlím v novém bytovém domě, cca 180 bytových jednotek, ve Kbelích v Praze. Zdrojem tepla pro vytápění a ohřev TUV je teplovod od Pražské teplárenské. Rád bych se zeptal na možnosti získání technické a ekonomické studie na vybudování geotermálního vrtu a instalaci tepelného čerpadla. Kde lze takovou studii pořídit a co taková věc stojí? Děkuji
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídáme následující:
Vámi uvažovaná zařízení, která využívají hlubinných vrtů jsou známá ze zahraničí (např. Rakousko). V ČR řeší tento způsob teplárna v Jablonci nan Nisou. Poslední studie zjistila, že v oblasti Jablonce jsou zlomy mezi zemskými deskami, které toto využití umožňují. Plánují se 2 vrty. Jeden do hloubky 2 km a druhý do hloubky 5 km. Zkuste se spojit s uvedenou teplárnou a požádejte, zda Vás nasměrují správným směrem ohledně případné studie.

S úpzdravem Ing. Josef Šťastný
energetický poradce ECČB

Vybudování geotermálního vrtu a instalace tepelného čerpadla jsou dva v zásadě samostatné pojmy - pro geotermální vrt není třeba tepelné čerpadlo a naopak. Podle mého názoru by jste spíše potřeboval studii na téma změny zdroje (legislativní, soulad s energetickou koncepcí a územním plánem města, ekonomické podmínky atd.).
Dále si najděte místní firmy, které provádí zemní vrty, a ty Vám na základě zkušeností řeknou jak to vypadá ve Vaší lokalitě a poradí Vám kdo a za jakých podmínek je schopen studii udělat.

Zkontrolováno: "*go170609"