MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

12.9.08 / dotaz č. 2251
Dobrý den. Postavili jsme dúm - přízemí z nabouraných plných cihel z původní stavby - tl. stěny 300 mm, patro máme z Ytongů 375mm, které jsou o 100 mm předsazené. Stojíme před rozhodnutím, jak vyřešit zateplení a fasádu. Přízemí tvoří obchod a dílna a chtěli bychom pohledově odlišit část, která by byla zakončená rovinou horních hran oken. Počítáme zateplit minerální vatou 100 mm, ve zmíněné spodní části se zavěšenou fasádou (mezera 20 mm a nějaké desky?? Jaké by byly vhodné?). Na Ytong již zateplení nechceme, dům je na hranici pozemku, též by slabé zateplení vyvolalo problém s rosným bodem. Přesto však, protože je dům vyzděn amatérsky, chceme zvolenou fasádou též stavbě trochu pomoci. Hledáme nějakou možnost tepelně izolační fasády a nechceme polystyren. Též si nevíme rady, vzhledem k nasákavosti Ytongu, s omítkou. Co třeba silikonová? Existuje nějaká se samočistícím účinkem? Byla by vhodná fasáda s perlitem? Přece jen je to přírodní materiál...Na tuto horní část fasády o omítky zbývá 30 mm - tzn. na Ytong 375 a částečně na plnou cihlu 300 plus minerální vatu 100.
Jako amatéři se nedokážeme zorientovat v množství různých názorů, často i protichůdných. Existuje zřejmě i více možností, ale jak si vybrat tu správnou? Proto vás prosíme o radu. Děkujeme.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídáme následující:
Pro novostavby a stavební úpravy platí závazná ČSN 730540-2 (2007), která udává, jaké jsou hodnoty "U" (součinitele prostupu tepla).
Pro těžkou stěnu je to hodnota UN20 0,38 [W/m2K]. Ve Vašem případě bude někde na hraně.
Zakrytí provětrávané fasády doporučuji deskou CETRIS, která se provádí v různém barevném provedení.
Pokud nechcete zateplovat YTONG (důležité je provedení - zda je tenkovrstvé zdění na lepidlo nebo maltu) existují nátěry, které mají certifikaci a mají deklarovanou tepelnou izolaci jako např. 2 cm polystyrenu.

S pozdravem

Ing. Josef Šťastný

Zkontrolováno: "*go170609"
Odpovídá:  Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre tisk