MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

23.8.10 / dotaz č. 22614
Dobrý den,
plánujeme přístavbu rodinného domu. Dům má dvě samostatné jednotky. Po provedení přístavby bude tepelná ztráta 15,2 kW. V současné době topíme kotlem na zemní plyn. Zvažujeme, zda má smysl investovat do tepelného čerpadla země-voda (vrt) nebo vzduch-voda, příp. solárních kolektorů. Pokud je mi známo, tak nárok na dotaci nemáme, což návratnost prodlužuje. Mohli byste mi poradit, jak zjistit, co je vhodnější investice? Děkuju za odpověď.
Dobrý den,
optimální využití tepelného čerpadla pro vytápění rodinného domu je podmíněno mnoha faktory, které jsou zjistitelné pouze ze skutečného stavu stavebních konstrukcí, nebo z projektové dokumentace navrhované úpravy. Jde zejména o nízkoteplotní způsob vytápění, kvalitu tepelně technických vlastností obvodových konstrukcí rodinného domu a stávající systém rozvodu topení v domě. Zda má smysl investovat je potom možné odpovědně určit po prozkoumání popsaných podkladů a provedení alespoň orientačních výpočtů návratnosti investice.
Podpora Zelená úsporám na případ náhrady plynu za tepelné čerpadlo se nevztahuje. Podpořena může být náhrada zdroje na tuhá či kapalná fosilní paliva nebo elektrického vytápění. V oblasti C.3 - "Instalace solárně-trermických systémů" jak pro přípravu teplé vody, tak pro přitápění však dotaci získat můžete. Podmínky možnosti získání dotace a výše dotace jsou podrobně popsány na webu www.zelenausporam.cz, popřípadě vám je můžeme podobně popsat při osobní návštěvě v naší kanceláři.
Nejvhodnější investice je podle mého názoru investice do zateplení, jelikož teplo, které nemusíte vyrobit je nejlevnější. Podle zkušeností z jiných podobných konkrétně řešených dotazů vám můžu sdělit, že nejlépe prozatím vychází, v případě dodatečných stavebních úprav, kvalitní zateplení spolu s kvalitním plynovým kondenzačním kotlem. Ale je to opravdu otázka konkrétního posouzení návrhu rozšíření vašeho rodinného domu.
S pozdravem
MEPS Vsetín
PS:Omlouvám se opožděnou odpověď - pozdě jsme zaregistrovali váš dotaz