MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

16.8.10 / dotaz č. 22852
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat kolik energie by se ušetřilo kdyby v pračce nebylo telepné tělísko ale pouze senzor teploty a teplá voda by se přiváděla zvlášť přímo od zdroje teplé vody v domě popřípadně v bytě (boiler)? Mysím že by to mělo ušetřit energii + cenu takové pračky.
Dobrý den,
zajímavá úvaha, ale myslím, že by asi neměla velkou šanci na úspěch. Zkusme to rozebrat podrobněji.
Je pravda, že způsob přípravy teplé vody pomocí elektrické energie (což probíhá v pračce) je ten nejdražší a takto vyrobené teplo může být v rozmezí cca 2,5 až 4 Kč za kWh (podle odběrové sazby a dále je-li odběr realizován ve špičce či mimo, tzn. v nízkém či vysokém tarifu). Pokud byste toto teplo vyráběl v externím zdroji (např. plynový kotel), pak stejná jednotka tepla vás vyjde na cca kolem 1,50 Kč. Pokud jste napojen na CZT, pak záleží za jakou cenu vám dodává teplo místní teplárna, ale obvykla to bývá okolo 400 - 600 Kč/GJ, což je 1,4 - 2,2 Kč/kWh. Vezmeme-li průměrný rozdíl mezi cenama vstupních energií, pak elektřina v nízkém tarifu je cca dražší o 1 Kč a ve vysokém tarifu až o více než 2 Kč. Toto je vztaženo na jednu hodinu ohřevu. Teď záleží jak často a jakým programem perete. Předpokládejme, že perete 3x týdně a ohřev jednoho praní trvá 1 hodinu, pak to máme 52 týdnů, krát 3, to je 156 hodin a rozdíl v ceně (budeme uvažovat horší variantu - vysoký tarif), tzn. 2,2 Kč a dostaneme, že ročně můžeme při takovém to provozu ušetřit 343 Kč. Vzhledem k tomu, že topné tělísko o výkonu 2 - 3 kW se cenově pohybuje okolo 500 - 600 Kč, pak návratnost takového to řešení by byla 1,5 až 2 roky. Toto je ale pouze teoretický údaj, protože je otázkou, zda by taková pračka (bez topného tělesa) byla levnější pouze o těch 500 - 600 Kč? Možná by byla i dražší? Toto je spíš otázka na výrobce. Ale uvědomme si, že pokud do pračky přiteče potřebný objem studené vody a přesně tento potřebný objem se ohřeje přímo v pračce na požadovanou teplotu a probíhá nastavený proces praní, tak je vše v pořádku. Pokud máte studenou pračku a pustíte do ní teplou vodu (která by podle vyhlášky neměla být teplejší, než 55°C) pak nateče potřebný objem, ale teplota vody poklesne tím, že se ohřeje studený buben s prádlem a nemusíte dosáhnout požadovanou teplotu praní. Pokud byste ji chtěl dosáhnout dalším připuštěním teplé vody, pak by vám narostl objem a s tím i váha a pračka by musela tento přebytečný objem někde upustit, aby mohla spustit nastavený program. Podobné by to bylo i v průběhu praní. kdy voda bude postupně vychládat a jeho další dopouštění (za účelem udržení teploty) by se muselo řešit současným upouštěním přebytečné vychladlé vody. Proto by taková to pračka možná mohla být i dražší. Proro si myslím, že tato myšlenka asi nepovede k nějakým převratným změnám koncepce praček.

S pozdravem

Vladimír Baginský
*Go020810*
Odpovídá:  Ing. Vladimír Baginský* - tisk