MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

19.8.10 / dotaz č. 22923
Dobrý den,
existuje nějaký právní předpis nebo aspoň doporučení nebo obvyklá praxe pro dobu, na jakou má být nastaveno osvětlení pomocí schodišťového automatu v bytovém domě? Při nesprávném nastavení je na jedné straně ohrožena bezpečnost uživatelů, na druhé dochází k nehospodárnému svícení. Děkuji za Váš názor.
Vážený pane,
k Vašemu dotazu uvádím, že nastavení času osvětlení pomocí schodišťového automatu v bytových domech nemá pevná předpisová pravidla, je individuální a řídí se zkušenostmi ze stejných nebo podobných případů. V každém případě musí být zajištěna spolehlivost osvětlení pří vyčkávání doby příjezdu výtahu a naložení nákladu. Tam, kde výtah není, pak je to doba spolehlivého průchodu schodištěm mezi jedním podlažím.
Jako obvyklá je zpravidla doba nastaveného osvětlení v délce 2 až 3 minuty, se kterou se vystačí ve většině případů bytových domů. Doba delší než 5 minut může být již považována za zbytečné plýtvání.
Z hlediska úspor elektřiny jsou výhodnější pohybová čidla, která se instalují ve vhodném místě na každém patře a podle pohybu osob na příslušném patře je zajištěna nezbytná doba potřebného osvětlení.

S pozdravem Ing. Karel Zelený, Raen s.r.o. Praha

Zkontrolováno:
*Ba250810*
Odpovídá:  Ing. Vladimír Hrubý* -
Téma:  Osvětlení
tisk