MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

25.8.10 / dotaz č. 22980
Dobrý den, rekonstruujeme rodinný dům, ve kterém se bude topit pouze plynem (v obýváku jsou na přitopení krbová kamna) a řešíme otázku, zda si pořídit na ohřev vody elektrický bojler a nebo vodu ohřívat také plynem? Dům je zateplený fasádním šedým děrovaným polystyrenem Baumit Open 10 cm tloušťky, má všude nová plastová okna i dveře, zateplená je i střecha.
Co je tedy výhodnější a levnější do budoucna?
Děkuji za odpověď.
Vážená paní,
bohužel nemáme křišťálovou kouli a tak nelze poradit, jaká energie bude do budoucnosti nejlevnější. Nejlevnější je ta nenakoupená, takže nejvýhodnější je z tohoto pohledu instalace solárních termických panelů. Na ně lze v současnosti získat dotace ve výši 55 000 Kč na instalaci a dalších 5 000 Kč na zpracování žádosti. Pokud byste solární přípravu teplé vody kombinovali i s přitápěním na jaře a na podzim, tak je dotace 80 000 Kč na instalaci + 15 000 Kč na přípravu žádosti. V tomto případě by bylo nejvhodnější instalovat bivalentní nebo trivalentní bojler (bivalentní - využívá 2 topných médií, obvykle solár a elektřinu, trivalentní je, že lze vodu ohřívat solárem, plynovým kotlem i elektricky).
Osobně bych asi preferoval trivalentní přípravu teplé vody, i když je to investičně nejnáročnější, ale do budoucna nejlevnější, neboť v létě budete mít přípravu teplé vody zdarma (při dostatečně velkých solárech lze letní přebytky využívat na ohřev bazénu), dále budete moci využívat ohřívání vody plynovým kotlem, což asi bude v nejbližší budoucnosti nejlevnější a navíc budete moci dodavatele elektřiny požádat o dvousazbový elektroměr, což se ukazuje při dnešních cenách elektřiny a její spotřeby v domácnostech jako ekonomicky výhodné - i kdyby se pouze v době nízkého tarifu využívala pouze na praní a mytí nádobí.
Pokud na toto řešení momentálně finančně nedosáhnete, ale uvažujete o něm do budoucna, tak je vhodné pořídit si rovnou velký bi- či trivalentní bojler a solární panely instalovat později.

Pokud chcete volit nejjednodušší způsob tak, jak zněla vaše otázka, tedy buď elektrický bojler nebo plynový ohřev, tak bych pro normální rodinu s běžnou spotřebou teplé vody volil kondenzační plynový kotel na vytápění kombinovaný s malou nádržkou na teplou vodu (dělá se cca o objemu 20 litrů) integrovanou do kotle (toto řešení je velmi levné a přitom poskytuje dostatečný komfort). Při ohřevu vody zemním plynem jsou pak možné ještě způsoby plynový kotel s průtokovým ohřevem vody (nejlevnější řešení, ale teplota vody v kohoutku je velmi závislá na tom, kdo pustí v domě vodu), plynová karma (potřebuje samostatné odkouření), samostatný plynový bojler (poměrně drahé, vhodné tam, kde je velká spotřeba teplé vody), bojler natápěný kotlem (poskytuje vysoký komfort, cena není tak vysoká jako u samostatného bojleru, ale je vyšší).
Pokud byste zvolila elektrický bojler, tak jeho výhodou je, že budete mít dvousazbový elektroměr s tím, že i pro domácnost budete mít v nízkém tarifu levnější elektřinu, nevýhodou je, že máte pouze omezené množství vody dané velikostí bojleru - to u plynu není.

V této souvislosti bych vám ještě poskytl několik praktických nevyžádaných rad. Doporučuji k plynovému kotli zavést nejen přívod teplé vody (na doplňování do kotle), ale i kanalizaci tak, abyste, pokud budete mít někdy kondenzační kotel, měli kam odvádět kondenzát. Pokud si budete pořizovat bojler, tak u něj je také dobré mít odpad. Je také dobré k němu (pokud to není řešeno již v něm) připojit malou expanzní nádobu, která bude vyrovnávat tlak vody před ohřátím a po něm. Dále doporučuji udělat si v bytě více zásuvkových okruhů a tam, kde lze očekávat spotřebiče, které mohou běžet samy, dovést nízkotarifní okruh (mám na mysli pračku, myčku nádobí, případně nabíječku na hybridní či elektrické auto a na další baterie používané v domě).

Více o současných dotacích se dozvíte na www.zelenausporam.cz

S pozdravem František David

*Go270810*
Odpovídá:  DiS. František David* - tisk