MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

15.9.08 / dotaz č. 2360
Dobrý den.
Mám na Vás poněkud zapeklitou otázku, na kterou zatím marně hledám odpověď.
Chystám se na svém rodinném domku postavit fotovoltaickou (sluneční) elektrárnu. Nejsem podnikatel, nemám živnost. Jakmile elektrárnu postavím, tak mi Energetický regulační úřad udělí licenci k výrobě elektřiny a přidělí mi IČ. Podle mě to není klasická živnost - podnikání. Ovšem - pořizovací cena technologie je poměrně vysoká a proto bych uvítal, kdyby mi nějakým způsobem bylo umožněno vrácení DPH. To asi ale předpokládá založení klasické firmy. Nejsou mi ale známy kroky a veškeré úřední a finanční náležitosti a další důsledky s tím spojené. A jestli se to vůbec vylatí. Jsem totiž zaměstnanec a tohle by bylo nad rámec. Jde mi hlavně o to, aby se mi investice co nejlépe vrátila. Ovšem jestli budu firma a budu muset platit sociální a zdravotní pojištění, tak to se vůbec nevyplatí, protože na to ona elektrárna ani nevydělá.
Dále by mě zajímalo, zda by šlo na provoz zařízení odepisovat nějaké provozní náklady (pojištění, údržba atd.)
Děkuji předem za pomoc
Vážený pane,
provoz fotovoltaické elektrárny je podnikáním, nikoli podle živnostenského zákona, ale podle zákona o podnikání v energetice. Váš dotaz byste tedy měl směřovat na instituce zabývající se podporou podnikání, nikoli na energetiku. Vzdělání a další pomoc začínajícím podnikatelům nabízí například Hospodářská komora http://www.komora.cz/, která je i v Olomouckém kraji, můžete využít jejich registr poradců http://nrp.komora.cz/Stranky/default.aspx

Pokud podnikat nechcete, zkuste se zaměřit na jinou činnost, například pronájem nemovitosti. Ve vašem případě to může být pronájem místa na střeše někomu, kdo bude fotovoltaickou elektrárnu provozovat. V tom případě byste nebyl podnikatel. To ale neznamená, že byste příjmy z pronájmu nemusel zdanit! Od příjmů si však můžete odečíst náklady, které s pronájmem souvisí (buď v prokázané výši nebo paušálem 30 % z příjmů).

Přeji hodně úspěchů!
Karel Srdečný
EkoWATT

To, že Vám ERU přidělí IČO není nic děsivého - jednou ročně do danového přiznání uvedete výši příjmu z této činnost a bude Vám vyměřena daň a sociální a zdravotní pojištění jako z každé jiné výdělečné činnosti. Přitom prvních šest let jste od daně osvobozen.

Zkontrolováno: "*go180609"
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk