MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

DISTANČNÍ KONZULTACE V PORADNÁCH EKIS

Od r. 2021 budete moci
V PORADNÁCH EKIS KONZULTOVAT DISTANČNĚ, nejen osobně a on-line. DISTANČNÍ KONZULTACE přinesou výhody audio+video kontaktu, ale bez zdravotního rizika.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

24.9.01 / dotaz č. 2487
Dobry den.
Lonsky rok jsem prestavel kotelnu-strojovnu v rodinem dome. V obci neni zaveden plyn, kotelnu jsem tedy zrekonstruoval takto.
Kotel na tuha paliva 32Kw, akumaulacni nadrz cca 2000l, bojler na TUV s dvema vymeniky a el. spiralou. Radiatory jsem osadil termostatickymi ventily, v rozvodu je pouzit 3-cestny ventil pro ekvitermni regulaci. Do akumulacni nadrze jsem vsadil el. spiraly pro pripadny ohrev na nocni proud a vymenik pro solarni zarizeni. Celek je nyni funkcni, TUV mohu ohrat bud od kotle nebo elektrikou, mam i vyvedeny medene trubicky z pudy, z bojleru a z akumulacni nadrze k jednomu bodu, vse tedy pripravene jen namontovat slunecni kolektory, obehove cerpadlo, regulaci ap. Je mi jasne, ze abych mohl pomoci slun. kolektoru pritapet v podzimnich a jarnich mesicich musim pouzit co nejvice kolektoru ale zaroven nevim jak vyuzit teplo v letnich mesicich, kdy je odber pouze TUV a mohlo by se stat ze by odber nebyl zadny z duvodu napr. dovolene. Dalsi akumulacni nadrze z duvodu prostoroveho by bylo komplikovane vybudovat, na vybudovani bazenu bohuzel nezbyvaji prostredky. Zatim me napadly nejak zaluzie pres kolektory aby se teplo nevyrabelo, nebo nejaky ztratovy vypenik tepla do prostoru. Pokud mate nekdo s timto zkusenosti budu rad za jakoukoli odpoved.
Vážený pane,
ve Vašem případě je důležitý správný návrh kolektoru.
Doporučuji se obrátit na výrobce Vámi vybraného typu kolektoru, který Vám sdělí technické podmínky provozu kolektoru a ve vetšině případů Vám i pomůže s dimenzí pro Vaši aplikaci včetně variant nouzového chlazení při sníženém odběru.
Výrobce na internetu např. Ekosolaris.

S pozdravem Milan Mach
Odpovídá:  - tisk