MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

8.12.10 / dotaz č. 24872
Dobrý den,
jsme bytové družstvo které vlastní 8-mi patrový panelový dům s 32-mi bytovými jednotkami. Po celkové revitalizaci /zateplení oken, fasády,střechy/ hledáme možnosti jak dále snížit energetickou závislost na dodavateli teplé vody a centrálního vytápění /centrální dodavatel tepla pro město Kopřivnice je firma Teplo s.r.o./

V této souvislosti bych měl jako předseda družstva dotaz jaké jsou možnosti samostatného vytápění pomocí plynového kotle a také jaké jiné možnosti jsou pro náš dům výhodné z hlediska ohřevu teplé vody a vytápění /sluneční kolektory, tepelné čerpadlo atd/.S ohledem na vcelku vysoké dotace vyplývající z dotace Zelená úsporám chceme tuto otázku dlouhodobě vyřešit

Děkuji za odpověd
Dobrý den,

pro váš bytový dům existují tyto varianty vytápění a ohřev TV:

Plynová kotelna – výhodou plynu je jeho dostupnost a vysoká výhřevnost. Při instalaci kotelny by musela být dostatečně zabezpečena a odkouření by muselo být vyvedeno až nad střechu. To se jeví jako nákladná varianta při 8smi patrovém objektu. Samozřejmě by plyn současně ohříval i TV.

Solární kolektory - by byly u Vašeho bytového domu vhodné na částečný ohřev TV. Pro bytové domy je toto pokrytí maximálně do 50% roční spotřeby teplé vody. Solární kolektory by se daly zabudovat buď do fasády, nebo na střechu objektu. Problém u této varianty je kotvení, při dané výšce domu potřebný výkon oběhového čerpadla solárního okruhu, velký objem akumulačních nádob atd.

Tepelné čerpadlo – v bytové zástavbě bývá většinou jedinou možností tepelné čerpadlo vzduch-voda, které by současně ohřívalo teplou vodu. Nevýhodou tohoto typu tepelného čerpadla je však skutečnost, že s klesající venkovní teplotou se snižuje jeho účinnost (tzv. topný faktor). Při nižších zimních teplotách je potřebný k zajištění požadované vnitřní teploty v objektu tzv. bivalentní zdroj. Většinou tímto zdrojem bývá elektrokotel.

S pozdravem

Ing. Dana Kaniová, CSc.

EKIS 0029 ENERGO-STEEL spol. s r.o., Ostrava
Odpovídá:  Ing., CSc. Dana Kaniová* - tisk