MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

7.12.01 / dotaz č. 2493
Dobrý den,
zajímá mě problematika vytápění dřevem a použití vhodného kotle. Na chalupě v horské oblasti cca 600 m n.m. topím dřevem v amatérském kotli. V rozvodech ústředního vytápění je směs nemrznoucí kapaliny a vody, což umožňuje dosahovat výstupní teploty z kotle až 105°C. Je to důležité, protože v zimním období, kdy je objekt obýván zřídka, je budova promrzlá a rychlé vyhřátí po příjezdu je prioritou. Protože však zmíněný laicky vyrobený kotel má pochybnou účinnost a extrémní spotřebu paliva, uvažuji o náhradě za nějaký typ originálního dřevokotle, např. Atmos či jiného. Ale - výrobce uvádí výstupní teplotu u těchto kotlů max. 80-90°C, což v mém případě bude znamenat nežádoucí prodloužení vyhřátí objektu, dále uvádí minimální teplotu vratné vody okolo 65°C, což při zátopu ve "vymrzlé" budově musí znamenat totéž, protože zpočátku bude větší část vody cirkulovat vratkou a přísun do radiátorů bude omezen. Uvažoval jsem o tom, do jediné velké místnosti v nepodsklepeném přízemí instalovat krbová kamna, která musí vyhřátí budovy výrazně urychlit. Podkroví je dobře izolováno a i prochladlé místnosti se ústředním topením relativně rychle prohřejí. Prosím o Váš komentář na následující otázky:
1. váš názor na uvedený záměr pořízení dřevokotle
2. jaká je účinnost moderních krbových kamen a jak nejlépe zvolit vhodný typ
3. existuje nějaká amatérská metoda na orientační zjištění obsahu vody v palivovém dříví (pro dřevokotle výrobci doporučují max. 20% vlhkosti)
Děkuji za odpověď.
Vážený pane,
ve vašem případě, pro vytápění rekreačního objektu bych doporučoval upustit od pořízení teplovodního kotle na biomasu a investoval bych do krbových kamen s teplovodní vložkou, např. typ GOLEMEK, firma VERNER. Dosahují účinnosti cca 80%, konstrukce, obsluha a regulace výkonu je velmi jednoduchá a tedy skoro bezproblémová, dále mají poměrně široké využití :
- rychle vytopí místnost, kde jsou instalovány
- prostřednictvím výměnné teplovodní vložky lze vytápět i ostatní místnosti a ohřívat teplou vodu
- ohřev pokrmů
Oproti klasickým kotlům ( např. firem ATMOS, AGROMECHANIKA ) na dřevo jsou cenově dostupnější.

Co se týče amatérského zjišťování vlhkosti palivového dříví, můžu podat pouze neověřenou informaci o používání lakmusových papírků, ale jaký je způsob vyhodnocení to opravdu netuším.

Jiří Křupka

Odpovídá:  - tisk