MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

12.11.10 / dotaz č. 24932
Dobrý den,
chystáme se rekonstruovat starý byt. Rád bych se proto zeptal na několik otázek týkajících se přípravy TUV a vytápění bytu. Stávající 2 plynová topidla (místnosti 18m2 - neznámé topidlo a 15m2 - Gamat 461) a plynový průtokový ohřívač (Mora 371) již nejsou použitelná, proto je třeba výměny. Byt bude užíván 2 lidmi. Rozvod TUV je do 3 odběrových míst (sprcha, umyvadlo, dřez - všechna místa jsou blízko u sebe, max. 2 metry od ohřívače) se standardním užíváním + mytí nádobí. Sporák a trouba jsou plynové. Rozvod plynu potrubím spojovaným šroubovými spoji. Nejsem si jist, jestli toto vadí a je potřeba nahradit za svařované spoje (topenáři mají v tomto ohledu různé názory). Porovnával jsem několik možností a tápu, která je nejlepší. Co byste nám poradili?

1) Zůstat u nové, ale stejné kombinace.

2) Zaměnit plynový průtokový ohřívač za plynový zásobníkový (nějaký malý - Q7-13-KMZ/E, ARISTON V CA 50, i z důvodu velmi malého prostoru v koupelně - 2,8 m2)

3) Přejít na elektriku. Tj. 2 elektrické konvektory a 1 elektrický průtokový (či zásobníkový) ohřívač. Přechod na elektriku by však vyžadoval záměnu jističů a asi i výměnu hliníkového vedení za měděné.

4) Plynový kotel + zásobník TUV. Zde by však bylo třeba instalace otopných těles a rozvodné sítě.

5) Elektrokotel (nevýhody el. ohřívače + pl. kotle)

Žádná jiná varianta mě nenapadá. Kombinace elektro + plyn se mi zdá nerozumná z důvodu případné možnosti levnějšího tarifu. Ikdyž zatím si nejsme jisti revizí komína a jeho vyvložkováním. To by pak připadala možnost plynových topidel + el. ohřívače (průtok či zásobník). Která kombinace (či nějaká jiná nezmíněná) by vycházela nejvýhodněji z hlediska ceny instalace a provozu (s přihlédnutím, že v bytě budeme bydlet cca 4 roky)? Bohužel nedisponujeme daty o spotřebě z let minulých. Chápu, že se těžce odhaduje nějaké rozumné řešení, ale doufám, že Váš odborný názor bude nápomocen.

Děkuji za odpověď
Vážený pane,
tohle je obtížné rozhodování, asi nejdůležitější informace je, že v bytě budete bydlet jen po relativně krátkou dobu. Pokud by se jednalo o dlouhodobé užívání, pak bych vám asi poradil závěsný plynový kotel se zásobníkovým ohřívačem vody a ústřední topení. To je provozně levnější než elektřina, ale investičně asi nejnáročnější.
Pro ty zhruba 4 roky by se to vyplatilo jen pokud se toto zhodnocení bytu podaří adekvátně promítnout do jeho ceny. Pokud je to nejisté, tak by možná bylo lepší použít relativně levná elektrické přímotopná topidla a malý akumulační zásobník na vodu a udělat k nim separátní přívod elektřiny třeba v instalační liště; to by asi bylo investičně nejméně náročné. No a ta možnost č.1 bude asi někde mezi. Zkuste si nechat udělat nabídky na všechny ty možnosti a také si zkuste zjistit jaká byla spotřeba plynu v minulých letech nebo jaké jsou výpočtové tepelné ztráty toho bytu a na základě toho odhadnout jaké budou asi náklady na teplo. Pak můžete jednotlivé možnosti porovnat.

S pozdravem ing.J.Truxa


KM

*Op191110*
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk