MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.11.01 / dotaz č. 2495
Vážení,

jsem majitelem domu o 6-ti bytových jednotkách v Mostě.

Rád bych přešel na přírodní zdroje energie pro vytápění a ohřev vody pro celý dům, případně i na výrobu vlastní el. energie.

Potřebuji komplexní službu od tech. návrhu (solár. panely či tepelné čerpadlo) přes způsob financování až po realizaci.

Dům je po kompletní rekonstrukci a stávající topení a ohřev je plynové.

Děkuji předem

Dobrý den,
váš nápad přejít na "přírodní" zdroje pro vytápění je realizovatelný, ale počet možností jak toho dosáhnout je omezený v podstatě na dvě možnosti:
1) Využít automatického kotle na biomasu, podmínkou je že budete mít k dispozici dřevní odpad - ideálně štěpku. Toto řešení bych považoval za optimální. Je relativně nenáročné na investice a má nízké provozní náklady (velmi záleží za kolik by se podařilo získat palivo).
2) Vytápění tepelným čerpadlem. Jedná se o zajímavé řešení z pohledu provozních nákladů, ale investiční náklady na pořízení budou vysoké. Výhodou je plně automatický chod s téměř nulovými požadavky na obsluhu.

Jak celou akci provést a co (a zda) bude nejvýhodnější nelze zjistit „od zeleného stolu“. Jediným objektivním postupem je zadat specializované nezávislé společnosti z oboru zpracování studie proveditelnosti, kde by se technicko – ekonomicky posoudilo několik variant. Teprve poté by bylo možné objektivně (bez „hádání“) vybrat vhodnou variantu. Studie proveditelnosti by měla samozřejmě posoudit celkové tepelně-technické parametry objektu a při návrhu variant z nich vycházet. Pro začátek bych vám doporučil obrátit se na některé z konzultačních a poradenských středisek České energetické agentury (EKIS ČEA), jejich seznam naleznete na www.ceacr.cz .
S pozdravem Ing. Jan Truxa