MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.12.01 / dotaz č. 2505
V RD se ztrátou 10,5kW bude teplovodní podlahové topení. 6 smyček v přizemí a 6 v podkrovi (objem ve smyčkách 120 litrů) napojených na výstup z jednoho směšovacího ventilu. Kromě toho 3 topné žebříky napojené na výstup z kotle. Je spočítáno, ze pro 10,5kW vystačím se 40°C na rozdělovačích (tedy na výstupu směšovacího ventilu). Nevím, jaký kotel na ZP by byl pro popsanou soustavu nejvhodnější. Mám záměr použít malý zásobník (např. 200 l), který by umožnil použití kotle s nejběžnějším výkonem (třeba 24kW). Kotel by vždy ohřál zásobník, pričemž by běžel s nejvyšší účinností a pak by byl po dobu vychlazení zásobníku vypnutý. Tento režim se mi zdá optimální. Zatím jsem však nenašel odborníka, který by mě plně podpořil. Bylo mi také doporučováno použití anuloidu a bez zásobníku. Může anuloid navržený např. na 60 l také plnit funkci, kterou jsem popsal se zásobníkem? Tedy prodlužovat střídu běhu a klidu kotle?
Vážený pane,
Vaše myšlenka použití akumulačního zásobníku tepla je dnes již dost běžná. Využívá se především pro kotle na dřevo, ale i např. pro tepelná čerpadla, přitápění slunečními kolektory apod. Má velkou výhodu pro systémy s několika zdroji tepla. Takže pokud byste do budoucna uvažoval mít mimo zemního plynu ještě další (alternativní) zdroj tepla, velmi bych zásobník doporučoval. Velikost by měla být minimálně 30 l/kW výkonu zdroje. Pokud byste ale chtěl použít kondenzační kotel, je zásobník nevhodný, neboť účinnost kotle roste s klesající teplotou zpátečky.
Odpovídá:  -
Téma:  Vytápění
tisk