MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

15.11.01 / dotaz č. 2507
Firma mně nabízí vyčištění vodního kamene v rozvodech topení kyselým čistícím prostředkem. Máme 15 let staré ocelové (plechové) článkové radiátory zapojené v uzavřeném systému s expanzní nádržkou s teplotou topné vody do 80°C.Myslíte, že je vhodné provést takovéto čištění za účelem zvýšení účinnosti topení? Nesníží se tím životnost radiátorů ?
Vyčištění topného systému kyselým čistícím prostředkem je v energetice běžná metoda.
Obvykle se používá 80 % roztok kyseliny citrónové (ascorbové), zahřátý na cca 90 °C. Tento roztok se nechá 1-2 dny působit. Potom je možno topný systém pasivovat propláchnutím peroxidem vodíku rozpuštěným ve vodě. Tato metoda se provádí, pokud máte v topném systému vodní kámen, tj. při velké tvrdosti vody.Vnitřní koroze topného systému je způsobena volným kyslíkem ve vodě při napouštění topného systému. Z tohoto důvodu doporučujeme po čištění potrubí a radiátorů provést pasivaci. Po ukončení topné sezóny nevypouštět vodu ze systému, pokud to není nezbytně nutné. Po napuštění nové vody je vhodné ohřátí na maximální provozní teplotu, tj. 90 °C, při které dochází k termickému uvolňování kyslíku. Poté je nutné systém pravidelně odvzdušňovat..
Touto metodou se životnost radiátorů nesnižuje, účinnost topení se zvýší, díky lepšímu přestupu tepla. V případě vysoké tvrdosti vody, je nutné použít upravenou vodu v katexu pro topný systému.

S pozdravem

Ing. Vladimír Vlk
EM Consult s.r.o.
Odpovídá:  -
Téma:  Ostatní
tisk