MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

21.11.01 / dotaz č. 2508
Přeji dobrý den,
rozhodl jsem se, že svůj rodinný dům vnitřně zateplím. Dům je dvacet let starý a stavebním materiálem jsou škvárobetonové tvárnice.
V první fázi by se jednalo pouze o zateplení severních stěn domu.

Má otázka tedy zní, jaké jsou možnosti vnitřního zateplení a jaké materiály je možno použít. Zajímaly by mne také kontakty na výrobce (popř. prodejce) těchto izolačních materiálů.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem
Vážený pane,
v žádném případě Vám nedoporučuji zateplovat dům z vnitřní strany. Hrozí totiž vznik povrchové kondenzace vodní páry, který bude mít za následek růst plísní. Druhým důvodem, proč nedoporučuji vnitřní zateplení je, že může docházet ke kondenzaci vodní páry uvnitř konstrukce, což může vést až ke statické poruše domu (zřícení stropů, střechy ap.).
Pokud budete i přes tato obecná varování chtít zateplovat z vnitřní strany, je to možné, je však nutné vše pečlivě zvážit, posoudit a navrhnout. Tuto práci musí udělat nezávislý odborník na stavební fyziku a tepelné izolace přímo u Vás pro Váš dům. Řešení je nepřenosné na jiné domy a bude pravděpodobně zamenat tepelně izolovat i podlahu, strop, vnitřní nosné zdi a provést parotěsnou fólii na všech konstrukcích (jde o poměrně značný zásah do celého domu, nikoliv pouze do jedné stěny.
Na závěr opakuji ještě jednou: nedodržením fyzikálních zákonitostí hrozí velké problémy s dlouhodobou funkčností stavby.
Zdraví
Roman Šubrt
Odpovídá:  - tisk