MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.11.01 / dotaz č. 2513
S poklesem stavu zvířat proti předcházejícím rokům, dochází vedle možnosti využít ornou půdu k pěstování různých "vhodných" rostlin k energetickým účelům i přebytek biomasy na loukách a pastvinách. Pelety či "granule" vyrobené z travní hmoty nelze spalovat, neboť v běžných zařízeních se do ovzduší dostává údajně vyšší obsah dusíku. Podle některých zdrojů však údajně již existují kotle, spalující při vyšších teplotách, kde již k nadměrnému úniku dusíku do ovzduší nedochází. Prosím o informaci, zda skutečně takové technologie existují. Děkuji. R.E.
Dobrý den,
spalování travin je stále určitým nedořešeným problémem. Poměrně daleko jsou v této oblasti ve Švédsku. Tam se pro energetické využití pěstují rákosovité traviny, které se sklízí až na jaře. Tím, že na podzim vymoknou a přejdou do slamnatého stavu se značně sníží obsah dusíku.
U nás by bylo možné pro energetické využití pěstovat např. Chrastici rákosovitou, kterou byste musel nechat dozrát do semen, nebo ještě lépe do slámy (nechat přezrát a částečně opadat listí). To lze provést zejména v nížinách. Sníží se tím obsah dusíku.
Co se týče paliva, z trávy by se zřejmě vyráběly klasické malé pelety špatně. Spíše se hodí pro výrobu větších pelet (granulí), které se hodí pro spalovací jednotky s výkonem od 50 kW (spíš více). Počítejte také s tím, že se zde popelovitost pohybuje kolem 6% (dřevo má do 1%).
Spalování trávy není vyřešeno (normativně) ani v zemích EU a na standardy si budeme muset ještě chvíli počkat.
Spalování při vyšší teplotě skutečně potlačí emise dusíku, ale z paliva. Od určité spalovací teploty začíná vznikat problém s plynným dusíkem, který obsahuje vzduch. Zda má někdo zvládnuté uspokojivé spalování granulí s vyšším obsahem dusíku mi (zatím) není známo.
S pozdravem Ing. Jan Truxa
Odpovídá:  - tisk