MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

21.1.02 / dotaz č. 2542
Dobrý den
V roce 1999 jsme koupili nový mezonetový byt ve střešní nástavbě na starém paneláku. Ve spodním patře jsou eurookna a v patře střešní okna Kubeso. Máme problém hlavně s eurookny, která netěsní. Při nepříznivém větru táhne škvírami tak, že se hýbe i záclona. Po reklamaci nám stavební firma vyměnila těsnění, ale tím se ztráty zlepšily jen částečně. Myslím si, že okna jsou celkově špatná. Pokud vypnu na noc topení, klesne teplota v místnosti během cca 7 hodin o 6-7°C. Teplota na parapetu okna je min. o 10°C nižší než v místnosti. Chtěl bych se zeptat na koho se mohu obrátit s žádostí o posouzení tohoto problému. Nebo mi můžete poradit Vy? Byt je ještě v záruce a mně se nechce do konce života vytápět okolní přírodu.
Děkuji za odpověď.
Pane ,
Okna jsou obecně nejslabším článkem tepelné obálky domu. Pro posouzení kvality zabudovaných oken je důležité znát projektovou hodnotu součinitele prostupu tepla tzv. " k ". Skutečnou hodnotu potom lze přibližně změřit infračerveným bezdotykovým měřičem tepelného toku, nebo náročnější měření je např. termovizí.Výrazné rozpory s projektovanou hodnotou je možné reklamovat. Úspěch reklamace a nápravy ale bude záležet také na formulaci smlouvy o dílo.
Problém může být také v kvalitě osazení okna tj. v provedení vypěnění rozhraní rám okna - zeď PUR pěnou. Zřídka bývá u eurooken problém s kvalitou kování. Pokles teploty parapetu svědčí o možnosti výskytu tepelných mostů v těchto partiích.
Odpovídá:  -
Téma:  Ostatní
tisk