MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

11.2.02 / dotaz č. 2548
Vážení,

rád bych se zeptal na porovnání možností využití kotle na pelety a kotle s elektrickou akumulací na vytápění RD. Jedná se o dům vytápěný podlahovým vytápěním o vytápěné ploše cca 160m2 a tepelných ztrátách asi 12 kW. Zajímalo by mě, jaké rozměry (alespoň přibližně) musí mít kotelny pro uvedené kotle a na jaké množství vody je potřeba uvažovat akumulační nádrže. Je možné odhadnout celkové náklady soustavy kotel+ak. nádrže? V případě, že kotle jsou uvažovány i pro ohřev TUV, jak je to se spotřebou paliva u kotle na pelety v letním období?

Děkuji za odpověď a přeji příjemný den

Vážený pane, děkujeme Váš za dotaz.
Není však jednoduché seriozně určit nejvýhodnější způsob vytápění s přípravou TUV pro Váš rodiný dům, pokud nemáme k dispozici dostatek údajů, stavebně fyzikální vlastnosti, vlastnosti otopné soustavy, lokalitu RD, potřeba tepla na vytápění od 6 do 14 h, potřeba tepla na vytápění (tepelné ztráty jednotlivých místností) od 14 do 22 h, účinostního teplotního spádu (vlastnosti otopné soustavy) a účinnosti akumulačního zásobníku.atd., a ani spotřebu paliva pro TUV v letním při neznalosti počtu obyvatel.
Jsme si vědomi, že rozhodnutí bývá někdy poměrně náročné, proto bychom Vám doporučili zpracování energetické studie či auditu, která by zhodnotila současný stav objektu a jeho energetickou bilanci s tím, že by navrhla nejoptimálnější technické řešení z hlediska vhodnosti zdroje tepla, včetně určení ceny a požadovaných zástavbových rozměrů.

Pro přehlednost Vám podáváme, alespoň základní informace:
<b>Pelety:</b>
Pro spalování drobného dřevěnného odpadu se vyrábí kotle VERNER GOLEM, které jsou vybavené šnekovým podavačem paliva (tyto kotle se vyrábí na zakázku).
Níže jsou uvedeny firmy dodávající kotle na biomasu (spalování, zplyňování):
Agromechanika, Lhenice,
Cankař a syn, Velenského 487, Bělá pod Bezdězem,
Benekov, spol. s r. o., Masarykova 42, Horní Benešov,
EKEN, Polní 1, Bruntál,
VERNER, spol. s r. o., Sokolská 321, Červený Kostelec,
STS, Jarošovská 58, Jindřichův Hradec.
a jiní

Pelety vyrábí například následující firmy:
LIGNO Carbon, spol. s r. o., Žehrov 48, Žďár u Mnichova Hradiště.
Holztherm, spol. s r. o., K cihelnám 31, Plzeň.
EKOBRIKETY s. r. o., Žižkova 635, Kyjov (začne s prodejem od září).
RED WOLF s. r. o., Švehlova 366, Hradec Králové.
PELETIA s. r. o., Červený Kostelec.

<b>Akumulační vytápění</b>
Pro vytápění domku je možné použít kombinovaná akumulační kamna, která jsou vybavena vestavěným elektrickým přímotopným konvektorem. Jedním ze špičkových výrobků na našem trhu jsou akumulační kamna německé výroby značky Dimplex. Tato kamna k nám dováží např. firma TERMO KOMFORT: brněnská pobočka na ul. Cejl 44, tel.:05/45 14 17 02 nebo pražská pobočka na ul. Slavíkova 24/26, Praha 3, tel.: 02/22 72 04 49. Toto akumulační vytápění je ekonomicky výhodnější nežli přímotop.

<b>Akumulační nádrže:</b>
Pro Vámi uvedené hodnoty: tepelná ztráta domku 12 kW (uvažovaný teplotní spád 60/45 deg.C) ,vychází objem akumulační nádrže pro 24 hodin vytápění při venkovní výpočtové teplotě cca 5 100 litrů.V nádrži lze akumulovat vodu o maximální teplotě 95 deg.C a je nutné instalovat směšovací armaturu, která bude mísit vratnou vodu 45 oC s teplou vodou v nádrži na požadovanou teplotu vody 60 deg. C nebo nižší při vyšší venkovní teplotě. Vytápění by měl řídit regulátor. Je pak i nutné přepočítat pojišťovací zařízení (expanzní nádrž), protože se zvětší objem vody v soustavě.
Nádrže. Může mít válcový tvar nebo i hranatá a může jich být i více, s tím, že musí být velmi dobře zaizolována (min. 10 cm izolace). Odběr topné vody musí být umístěn v horní části nádrže. Bližší informace o akumulačních nádržích by Vám podla jejich výrobce např.:
Vytlačilova strojírna, Osík u Litomyšle.
Atoma, Sladkovského 13, Brno.
Viessmann, s.r.o., Chrášťany 140, Rudná u Prahy.
Quantum, s.r.o., Brněnská 212, Vyškov.

<b>Alternativa:</b>
Zajímavým a i do budoucnosti podporovaným způsobem je vytápění teplovodní elektrokotlem ve spojení s tepelným čerpadlem. U energetických distribučních společností je speciální sazba, kde platíte nízkou cenu po dobu nízkého tarifu, což je 22 hodin denně.
Odpovídá:  -
Téma:  Vytápění
tisk