MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

5.4.02 / dotaz č. 2585
Hledám vhodný kotel na tuhá paliva, kterým bych vytápěl rodinný jednoposchoďový domek (objem 720m3)a kterým bych zároveň mohl ohřívat užitkovou vodu. Žádám o typ, výrobce, cenu, atd. Děkuji.
Dobrý den,
k Vašemu dotazu mohu říci, že vytápění kotlem na tuhá paliva je běžná záležitost a v České republice je řada výrobců kotlů. V tomto případě je nutné zvážit Vaše budoucí požadavky a to především určení správného topného výkonu kotle, druh paliva (uhlí, dřevo, štěpka, dřevěné brikety…), požadavky na četnost obsluhy (klasický kotel, kotel s automatickým přikládáním paliva, …). Ohřev TUV se provádí ve zvláštních ohřívačích vody (tzv. boilerech), kterých je opět mnoho druhů i výrobců. Pro kombinaci s kotlem na tuhá paliva je vhodné použít boiler s kombinovaným ohřevem elektrickou energií pro letní období, kdy se stává provoz kotle nevýhodný. U sestav kotlů na tuhá paliva a boilerů je nutné klást zvýšenou pozornost na zajištění bezpečnosti a to vzhledem na možnost přehřátí některých typů kotlů a z toho plynoucí (ne vždy jednoduchou) regulaci teploty vody v boileru. Pokud Váš dotaz směřoval na možnost kotle na pevná paliva s vestavěným ohřívačem vody, tak toto řešení je z právě uvedeného důvodu problematické a u výrobců nepoužívané. V praxi se instaluje sestava kotle s kombinovaným boilerem.
Musím podotknout, že údaj o obestavěném objemu domu není pro určení topného výkonu rozhodující. Základním zjištěním by měl být výpočet tepelných ztrát a návrh vhodné topné soustavy. Tepelné ztráty záleží především na tepelně-technických vlastnostech obvodových konstrukcí, jejich ploše, na způsobu využívání jednotlivých částí domu a na lokalitě umístění domu. Výpočet tepelných ztrát můžete získat již za několik set korun. Na základě objemu je možné pouze říci odhad výkonu na cca 18 – 32 kW.

Z kotlů některých českých výrobců je možné použít např.:
Viadrus- Ling 25 kW- automatický kotel na uhlí a biomasu s možností připojení ohřívače vody za cca 46.000,- Kč, U 22 Herkules- univerzální litinový kotel za cca 18.100,- Kč pro 29 kW, OV 125- ohřívač vody za cca 9.080,- Kč
Dakon- FB, FB-D- litinové kotle za cca 19.800,- pro 28 kW, DOR, DOR-D- ocelové kotle za cca 12.100,- resp. 13.950,- pro 28 kW
Verner- ZEUS - poloautomatický kotel na dřevo, 25 kW,V25- kotel na dřevo 25 kW
Atmos- DC 32- kotel na dřevo, 32 kW, C 30- kotel na uhlí a dřevo, 30 kW
Další jsou např. Ekoefekt, Varimatik, Opop, Slokov, atd. Ceny jsou pouze orientační dle informací z internetu, je nutné si vyžádat konkrétní nabídky.

S pozdravem
Ing. Jaroslav Stáňa
Odpovídá:  -
Téma:  Vytápění
tisk