MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.5.02 / dotaz č. 2606
Rád bych provedel rekonstrukci zemědělské usedlosti na rekreační objekt v Jeseníkách - Dolní Morava. Pro vytápění a ohřev TUV bych rád využil alternativní zdroj energie - větrnou elekrárnu.
Objekt jsou tři budovy o celkové půdorysné ploše 450 m2.
Bude zde bydlet jedna rodina stále a několik rodin vždy nárazově. Zajímá mne zda je v uvedené lokalitě CHKO možno elektrárnu postavit, jak by mělo být zařízení veliké, výrobce, kolik uvedené zařízení stojí, je tato lokalita vůbec vhodná pro toto zařízení, návratnost bude asi za kolik let.
Děkujeme za Váš dotaz, který je poněkud atypický a týká se různých problematik. Především k větrné elektrárně: Aby byla rentabilní, musí být podle dlouhodobých zkušeností umístěna tam, kde je průměrná roční rychlost větru více jak 5 m/s. Před stavbou větrné elektrárny je tedy nejprve nutné zjistit průměrnou roční rychlost větru v dané lokalitě. Doporučuji Vám proto obrátit se na nejbližší hydrometeorologický ústav, kde Vám poradí. Financovat elektrárnu lze mimo jiné i s pomocí Státního fondu životního prostředí (www.sfzp.cz) a s pomocí České energetické agentury (www.ceacr.cz). Z ekonomického hlediska je lepší elektřinu vyrobenou ve větrné elektrárně prodávat rozvodným závodům, které ji musí vykoupit za vyhláškou garantovanou cenu a pak raději vytápět odebranou elektřinou.
K vytápění: Obecně lze říci, že vytápění elektřinou, byť vyrobenou ve větrné elektrárně je nevhodné. Určitou možnost dává použití tepelného čerpadla, je však otázkou, zda ve Vašem domě je tepelné čerpadlo vhodné, zda je dům dostatečně tepelně izolován. Při řešení vytápění přímo elektřinou vyrobenou větrnou elektrárnou by bylo nutné řešit chvíle, kdy nefouká vítr a přesto je nutné topit ap.
Osobně se domnívám, že Vámi stanovený koncept má velkou řadu sporných bodů a doporučuji Vám změnit tento koncept. Doporučuji Vám obrátit se na některé poradenské středisko v blízkosti Vašeho bydliště a osobně prokonzulotovat Váš problém, neboť se domnívám, že je možné najít příznivější koncepci.
Zdraví
Roman Šubrt
Odpovídá:  - tisk