MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

7.11.02 / dotaz č. 2696
Dobrý den, mohli by jste mi prosím sdělit, kolik procent energie bychom ušetřili při výměně starého vytápění WAW za ústřední vytápění s plynovým kotlem s ohřevem TUV?
Jedná se o sportovní zařízení v Plzni, kde je sál 20x10x5 metrů (5ks WAW RGA50/461-33), 9místností cca 4x3x2,5 m (vždy po 1ks WAW RGA50/461-33) a 2x el. bojler 150L. Stavba je z roku 1985, objekt je minimálně prosklen a využíván denně 6hodin.
Víc informací bohužel nemám.
Stačí velmi hrubý odhad.
Mnohokrát děkuji
Vážení,
k Vašemu dotazu sděluji, že kamna typu teplovzdušných plynových kamen ("WAW") mají obvyklou účinnost mezi 85-88%. Obvyklá účinnost moderních teplovodných plynových kotlů je 90-93%, u kotlů kondenzačních až 107%. Rozdíl tedy je cca 5% resp. 20%. Dále záleží na tom, zda rozvody od teplovodních kotlů prochází prostory, které nechceme vytápět a bude tedy nutné počítat ztráty z rozvodů tepla. Na závěr bych chtěl upozornit, že při 6 hod denním využití objektu se vyplatí instalovat dobrou regulační techniku a teplovzdušná kamna mají oproti teplovodní otopné soustavě výhodu v možnosti temperace objektu při jeho nevyužívání na nižší teplotu neboť nemohou zamrznout. Dále bych doporučil u vytápění sálu zvážit možnost nasazení sálavých plynových panelů, které by s velkou pravděpodobností přinesly energetické úspory.
Ing. Josef Farták
Odpovídá:  -
Téma:  Ostatní
tisk