MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.11.02 / dotaz č. 2727
Máme starší rodinný domek. Je vytápěn plynovým kotlem GASEX 12, napojeným na "tlustý" rozvod 2 palce (u kotle) až 1 palec (u litinových radiátorů). Vzhledem ke stáří celého systému (22 let) a umístění kotle (v kuchyni, hloupě kolmo od stěny) uvažujeme o předělání systému.
Zajímalo by mě, o kolik by stouply náklady na palivo v případě zrušení kotle a použití plynovým přímotopných těles (WAW), které jsme měli v milulém bydlení. V bytě tehdy byla daleko příjemnější vlhkost (65-70%), kdežto nyní máme v domě trvale pod 50%. Nízkou vlhkost přičítáme "ústřednímu topení".
Vzhledem k daleko nižším nákladům na instalaci WAW v porovnání s kotlem + radiátory + rozvody a vzhledem k příjemné vlhkosti se nám waw jeví jako lepší varianta. Což je velmi neobvyklé. Prosím o radu.

Jan Priskin
Vážený pane,<BR>při porovnání nákladů na palivo je nutné vycházet z účinnosti<BR>klasických kotlů, kondenzačních kotlů a z účinnosti topidla WAW.<BR>Dále je nutné počítat s tím, že systém ústředního vytápění lze<BR>optimálně regulovat podle vnitřní teploty, nastavovat různé režimy<BR>s útlumem v noci, v době nepřítomnosti atd. a tím uspořit palivo.<BR>Proto lze uvažovat o této úspoře nákladů na palivo:<BR>klasický kotel proti WAW&nbsp; ...........................&nbsp; 11 %<BR>kondenzační kotel proti WAW ....................&nbsp;&nbsp; 24 %<BR>(uvažuji účinnost WAW 87 %, účinnost klas. kotle 93 %<BR>a účinnost kondenzačního kotle 106 %. Úspora regulací<BR>minimálně 5%).<BR>Ústřední systém vytápění skutečně snižuje vlhkost. Je nutné zvážit<BR>zvlhčování vzduchu, ale nezapomenout na možnosti tvorby plísní.<BR>S
Odpovídá:  -
Téma:  Ostatní
tisk