MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

28.4.04 / dotaz č. 3387
Dobrý den,

potřeboval bych poradit ohledně volby vytápění a přípravy TUV. Chceme stavět RD částečně podsklepený s obytným podkrovím a přístavěnou garáži o půdorysných rozměrech 11x10 m. V přízemí by byla potřeba TUV pouze pro kuchyň a WC, v podkroví by byla umístěna koupelna. Uvažuji o umístění plynového kotle s průtokovým ohřevem TUV do přízemí a nezávislého zdroje TUV do podkroví.
Umístit do podkroví průtokový ohřívač nebo ohřívač vody se zásobníkem? Jaký zvolit typ plynového kotle, je možno použít kondenzační kotel?
Jaký je Váš názor na takové uspořádání, eventuálně jaké by bylo optimální řešení.
Děkuji za odpověď.
Dovolím si vzít tento dotaz za svůj a odpovědět na něj; už tady „visí“ dost dlouho a já jsem kdysi řešil podobný problém ve svém domě.
Především musím říci, že nejsem přívržencem plynových kotlů s průtokovým ohřevem; myslím, že mají řadu významných nevýhod:
- musí mít poměrně velký výkon (obvykle 24kW); to je nevýhodné u moderních, dobře izolovaných domů. které zpravidla na vytápění potřebují sotva polovinu.
- jakkoliv sofistikovaná je regulace teploty vody, tak v okamžiku, kdy vám při sprchování někdo otevře naplno výtokový ventil v kuchyni, tak její teplota poklesne.
- ohřev malého množství vody je zpravidla energeticky neefektivní

Pro srovnání, možnosti ohřevu TUV jsou zhruba tyto (převzato z (http://www.stavocentrum.cz/index.php?none=1&action=rubrika&r_id=59&info=1):

Kotel vybavený vestavěným průtokovým rychloohřívačem TUV
pouze pro malé odběry (bytové jednotky se seskupením výtokových jednotek TUV blízko zdroje TUV).

Kotel vybavený vestavěným nepřímotopným zásobníkovým ohřívačem TUV (do obsahu 50 l)
pro větší odběry TUV

Samostatný nepřímotopný zásobníkový ohřívač TUV o různých obsazích (ohřev topnou vodou)
možnost připojení z jakéhokoliv kotle
zajištění vysokého komfortu výroby TUV
závislost na chodu kotle v letním období

Samostatný přímotopný zásobníkový ohřívač TUV o různých obsazích (ohřev přímo plynem)
zajištění vysokého komfortu výroby TUV
nezávislost na chodu kotle v letním období
doporučený samostatný odvod spalin
El. zásobníkový ohřívač TUV (el. topná vložka)
Kombinovaný zásobníkový ohřívač TUV (elektrická topná vložka x topná vložka topné vody)
El. přímotopný ohřívač TUV (el. topná vložka)
použití pouze u malých odlehlých odběrů TUV
Sluneční kolektory s akumulací
nutné kombinovat s jiným zdrojem (bivalentní zdroj)

Pro rozlehlejší objekty s více výtokovými místy TUV se doporučuje zásobníkový ohřev TUV s cirkulační smyčkou.

Takže k jednotlivým možnostem, které máte:
Pokud vyloučíme kotel s průtokovým ohřevem, tak další možnost je použít kotel s integrovaným zásobníkem o rozumném objemu (něco jako http://www.junkers.cz/service/prospekt/kondenz/cerapur_cerasmart.pdf nebo http://www.thermona.cz/).
Pokud bude od kotle relativně blízko (několik metrů) k jednotlivým výtokům, tak by toto řešení asi bylo optimální . Pokud by bylo z důvodů vzdálenosti lepší mít ohřev vody v podkroví, pak by bylo možné použít samostatný nepřímotopný zásobník (podívejte se na stránky některého velkoobchodu (např. http://obchod2.gienger.cz/eCom/obchod.pas, na trhu je celá řada různých typů a nejsou zas tak drahé) umístěný na vhodném místě v podkroví. Vzdálenost zásobníku od kotle nehraje příliš velkou roli; ohřev zásobníku netrvá tak dlouho, aby tepelné ztráty potrubí byly významné (ostatně v topné sezoně prostě jen přispívají k vytápění domu). Pokud bude vzdálenost od zásobníku v podkroví k výtoku v kuchyni a WC velká, bylo by možná racionální uvažovat o použití průtokového ohřívače do kuchyně v přízemí a případně i pro to WC. Pravděpodobně by stačil menší výkon a možná by nebylo nutno používat odkouření do komína nebo skrz zeď (předpokládám, že se v kuchyni používá k vaření plyn a je tam odpovídající větrání. Jinak obecně se to dá řešit použitím cirkulační smyčky; pak je jedno kam umístíte zásobník, jenže za to zase platíte tepelnými ztrátami v potrubí. V topné sezóně je to jedno, nicméně mimo sezónu je to znatelná ztráta. Pokud jsou trubky zaizolovány a cirkulační čerpadlo se spíná jen v době kdy jste doma (a vypíná vhodným časovačem nebo termostatem), tak je to akceptovatelné.
Použití 2ks samostatných přímotopných ohřívačů vody (viz např. http://www.jikoterm.cz/91.0.html) by asi bylo nejlepší z hlediska komfortu a energetické efektivnosti, nicméně jsou zde problémy s odvedením spalin a také je to finančně náročnější.
Já sám jsem pro dvojpodlažní dům se 2 koupelnami a stacionárním plynovým kotlem ve sklepě zvolil nepřímotopný zásobníkový ohřívač vody umístěný v přízemí (pod stropem, tak aby se minimalisovala vzdálenost k nejčastěji používaným výtokům teplé vody (u mně to byla to kuchyně a umyvadla v koupelnách).
Další výhodou tohoto způsobu ohřevu vody je i možnost připojení dalšího zdroje (v mém případě to byl kotel na tuhá paliva v němž spaluji odpadní dřevo). Celkem jsem byl s tímto řešením spokojený; loni jsem instaloval solární systém a tudíž jsem zásobník nahradil větším 400 litrovým solárním zásobníkem umístěným ve sklepě a použil jsem cirkulační smyčku, aby byla v kuchyni stále k dispozici teplá voda. Vzhledem k tomu, že teplá voda v cirkulační smyčce částečně obíhá samotížně a obě umyvadla jsou umístěna na vzestupné části větve, tak zapínám cirkulační čerpadlo jen když se chceme sprchovat v dolní koupelně.
Pokud uvažujete v budoucnu o instalaci solárního systému, tak by bylo rozumné rovnou osadit bivalentní solární zásobník o objemu 300 až 400 litrů (podívejte se třeba na http://www.ekowatt.cz/library/infolisty/slunce_voda_vzduch.php3, http://www.jhsolar.cz/ohrevtuv.htm , http://www.ijelen.cz/alternativni.htm, ).
Pokud jde o volbu typu plynového kotle odkážu vás na dotaz č. 569 a 927
Pokud jde o použití kondenzačního kotle, tak ten má pochopitelně výhodu v lepší účinnosti, nicméně zase je dražší a vyžaduje nízkoteplotní topnou soustavu tj.nejlépe podlahové vytápění nebo alespoň větší plochy radiátorů (pokud bude váš dům nadstandardně izolován, tak to není až takový problém, jinak ale tělesa vycházejí dost velká.

Takže to shrnu:
1. Postavte dobře tepelně izolovaný dům
2. Rozmístěte podle možnosti výtoky teplé vody tak aby bylo možno použít jeden ohřívač (zásobník) umístěný někde blízko
3. Pokud vám to vyhovuje, použijte podlahové vytápění a k němu kondenzační kotel
4. Pokud máte vhodné podmínky k instalaci solárních kolektorů, zvažte jejich instalaci a pak použijte solární zásobník (jsou na to dotace http://www.sfzp.cz )

Doufám, že jsem vám trochu osvětlil souvislosti a budete schopen najít optimální řešení. Pokud budete mít ještě nějaké dotazy, napište nebo zavolejte

S pozdravem K.Murtinger
Ekiscb@hotmail.com
Tel.603731139

Odpovídá:  - tisk