MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

22.9.05 / dotaz č. 4545
Dobrý den,

na příští rok plánuji obnovu topného systému a rekonstrukci (mansardové) střechy staršího rodinného domu se zateplením podkroví pro obytné účely. Dům má nyní ústřední topení na tuhá paliva. Uvažuji proto o kombinované formě vytápění a ohřevu TUV. Z toho vyplývají dva dotazy:

1. ohřev TUV - Existuje systém, který by umožňoval ohřev kombinací solárního systému a lokálního topení (kombinované plyn/dřevo) v zimě a solárního systému a elektrické energie v létě? Jde též o to, že aktuálně musím vyřešit problém TUV a z nabízených možností připadají v úvahu kombinované bojlery 80-100 litrů (Tatramat, Dražice), u nichž však nevím, zda je možné pozdější napojení na solární systém. Rád bych, aby nyní prováděné řešení ohřevu TUV bylo kompatibilní s později zřízeným solárním systémem.

2. topení - Mám představu, že by zateplená horní část podkroví mansardové střechy (místnost cca. 6x6m), příp. částečně i dolní část již nyní obývaného podkroví (cca. 10x10) byla vytápěna solárním systémem v kombinaci s kombinovaným kotlem UT plyn/dřevo. Je tato úvaha reálná a finančně únosná při orientaci domu na JZ (slunce v létě zapadá kolem 6.-7. hodiny večerní)?

Děkuji za odpověď,
Dobrý den

Vážený pane

Co se týká vašich otázek a přiřazené odpovědi ze 1.9.2005 Ing. Fartákem, nezbývá než souhlasit s dostatečnou akumulací tepla, kterou vámi uvažovaný zásobník 80 - 100 l neposkytuje. Jen pro ohřev TUV sluncem bez přitápění se používají zásobníky o objemu 180 - 200 L. V případě přitápění sluncem se používají kombinované zásobníky 400 - 800 L. Možnost pozdějšího připojení solárního nebo topného systému je dána instalací několika samostatných vývodů pro tyto systémy.

Co se týče orientace v tom nevidím sebemenší problém. V každém případě shodně s kolegou doporučuji poptat několik firem nebo navštívit odborný veletrh. Ceny kombinovaných topných systémů se pohybují v řádu stovek tisíc Kč, poptávkou konkrétního řešení získáte podrobnou cenovou nabídku. Na instalace solárních topných systémů je rovněž možná získat dotace ze SFŽP.

Za EKIS-ČEA
Mgr. Radovan - Šejvl
Odpovídá:  - tisk