MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

5.2.14 / dotaz č. 45653
Prosím o radu, jak správně provozovat plynový kotel ve starším rod. domě, plastová okna, zateplení cca 8 cm. polystyren. Máme nový kotel Junkers ZWC243MFA, pokojový termostat. Máme rádi teplo, takže topíme na 23oC v obývacím pokoji, kde je i termostat. Pokud je tato teplota nastavena na 23oC, nastane situace, že teplota v místnosti je sice stále ještě 23oC, ale po určité době radiátory jsou skoro studené, takže pak nastavíme teplotu na termostatu třeba až na 25oC než se radiátory zase nahřejí a pak zase snížíme na 23oC, nebo máme čekat, až kotel sám zapne?
Máme současně i kotel na pevná paliva a někdo doporučuje třeba roztopit v tomto kotli, nahřát vodu v topení a pak udržovat plynem.
Poradíte, prosím, jaký by byl správný postup - úsporný i komfortní?
Děkuji.
Vážená paní,
pokud máte v místnosti požadovaných 23°C, tak by přece mělo být jedno, jestli radiátory topí nebo netopí. Díky zateplení má váš dům velkou tepelnou setrvačnost, takže teplota 23°C se drží dlouho a radiátory vychladnou. Pokud vám tento způsob topení nevyhovuje, zkuste na termostatu nastavit větší rozpětí spínání, např. teplotu zapnutí kotle 22°C a teplotu vypnutí 23,5 °C. Pamatujte ale, že každý °C navíc znamená asi 6% nárůst spotřeby.
Pokud chcete kombinovat kotel na tuhá paliva s plynovým, v můžete to dělat tak, že kotel na tuhá paliva roztopíte na plný výkon, aby se systém nahřál, a pak ho necháte dohořet. Důležité je provozovat ho na plný výkon, pokud ho budete "škrtit", účinnost klesá a spotřeba paliva roste, zhoršují se i emise.

Přejeme příjemné bydlení!
J. Truxa, K. Srdečný
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa -
Téma:  Plyn
tisk