MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

21.6.06 / dotaz č. 5876
Dobrý den,

poprosil bych o odborný názor jak dál s ohřevem TUV v bytovém domě.
Situace: Bytový dům se 16 bytovými jednotkami. Vytápění objektu plynovými kotli. V minulosti byly na ohřev TUV využívány elektrické boilery v jednotlivých bytech, dnes je využíván centrální zastaralý "ležatý" boiler na plyn, který má už nevýhodný ekonomický provoz. Někteří z majitelů bytů stále vlastní původní el. boilery, cca 4 je dokonce aktivně využívají.
Jaké řešení situace zvolit? Nový moderní centrální systém ohřevu TUV plynem (cca 200 000,- Kč) nebo znovuzavést el. boilery v každé bytové jednotce? Jak zanalyzovat investiční náročnost jednotlivých řešení a zejména náklady na provoz (náklady na ohřev 1m3 TUV, životnost, ztráty)? Dá se na základě těchto kusých informací odvodit, které z řešení je ekonomicky výhodnější?

Děkuji za odpověď

Vážený pane ,

Z vašeho dotazu vyplývá, že v domě nemáte jednotný systém ohřevu TUV, 4 bytové jednotky nepoužívají centrální ohřev. Patrně tuto skutečnost zohledňujete ve vyúčtování spotřeby TUV. Aplikace el. akumulačního ohřevu v 8 hod. sníženém tarifním pásmu zajistí tuto výhodnou sazbu pro další domácí spotřebiče. Efekt však mají uživatelé bytů, nikoliv dodavatel TUV.Ohřev pomocí plynu je mírně levnější než ohřev elektřinou v nízkém tarifu (cca 240 Kč/GJ v plynu vůči 310 Kč/GJ v elektřině). Dle vyhl. 152/01 Sb. je stanovená měrná spotřeba tepla pro ohřev TUV ve výši 0,3GJ/m3.

Životnost zařízení pro centrální ohřev je vyšší než životnost lokálních ohřevů. Při aplikaci centrálního ohřevu musíte patrně vyměnit potrubní rozvody. Při lokálních ohřevech rozvody neopravujete.

Pro konečné rozhodnutí mimo údajů uvedených ve vašem dotazu potřebujete dále znát:

-způsobilost elektroinstalace pro lokální el. ohřívače ohřívané v nízkém tarifu (nutnost HDO)

-prostorové možnosti umístění zásobníků v bytech,

-možnosti provozování centrálního ohřevu TUV – obsluha,apod.

Cenu 1 m3 TUV lze stanovit na základě znalosti roční spotřeby, do které se bude rozpouštět cena investice.

Doporučuji navštívit nejbližší projekční kancelář s dokumentací domu, fakturami za spotřebovanou vodu a energie k ohřevu, revizí elektroinstalace a s odborníky stanovit konkrétní projektové řešení.S pozdravem Ing. Vlastimil Brada, CSc.
SEAP Rokycany s.r.o.


Odpovídá:  - tisk