Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

22.12.16 / dotaz č. 76484
Dobrý den,
mám zájem o instalaci FVE na rodinném domě.
Ráda bych se poradila , jaké možbosti by v mém případě byly.

Děkuji
Hezký den,

v současné době je výhodné využít na instalaci FVE dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám (třetí výzva pro rodinné domy). Program by měl trvat až do roku 2020.

Základní podmínkou dotace je, že instalovaný výkon fotovoltaické elektrány nepřesáhne 10 kWp,
minimální účinnost panelů je 10 % (tenkovrstvé) a 15 % (mono a polykrystalické) fotovoltaika bude umístěna na rodinném domě kde má žadatel trvalé bydliště. Pro FVE s výkonem do 10 kWp, jež neslouží k podnikání (tzn. elektřina z ní není určena na prodej, ale na vlastní spotřebu) není potřeba licence ani živnostenský list.

Dotace pro FVE je rozčleněna do následujících podoblastí:

Podoblast C.3.3., kde je maximální dotace ve výši 35 000 Kč a následující základní podmínky:

„Boiler napájený fotovoltaikou“ fotovoltaika pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem
systém musí být optimalizována v závislosti na zátěži (např. MPP trackerem), celý systém nesmí být propojen s distribuční soustavou.

Energie z fotovoltaiky musí pokrývat minimálně 50 % tepla na přípravu teplé vody a objem zásobníku teplé vody musí být min. 80 litrů na každý instalovaný kWp fotovoltaiky

Podoblast C.3.4, kde je maximální dotace ve výši 50 000 Kč a následující základní podmínky:

Fotovoltaická elektrárna je připojená k veřejné síti a se zásobníkem teplé vody

Na rozdíl od předchozího systému je elektrárna připojena do domácí sítě. Přebytku elektřiny lze lze používat pro ohřev vody. Nespotřebovaná elektřina nesmí přetékat do veřejné sítě.

FVE musí vyrobit alespoň 1700 kWh za rok (průměrná měrná roční výroba FVE v ČR je 1000 kWh/1 kWp) a minimálně 70 % vyrobené elektřiny musí být spotřebováno v domě, měnič musí mít minimální účinnost 94 %, MPP tracker 98 %. Objem zásobníku teplé vody musí být min. 80 litrů (na každý instalovaný kWp fotovoltaiky)

Podoblast C3.5, kde je maximální dotace ve výši 70 000 Kč a následující základní podmínky:

Fotovoltaická elektrárna je připojená k veřejné síti, je vybavená akumulačními bateriemi a fotovoltaika musí vyrobit alespoň 1700 kWh elektřiny za rok.

Minimálně 70 % vyrobené elektřiny musí být spotřebováno v domě, invertor musí mít minimální účinnost 94 %, MPP tracker 98 %. Fotovoltaický systém musí být vybaven baterií o kapacitní velikosti 1,75 kWh na každý instalovaný kWp výkonu FVE.

Podoblast C3.6, kde je maximální dotace ve výši 100 000 Kč a následující základní podmínky:

Fotovoltaická elektrárna je připojená k veřejné síti, vybavená akumulačními bateriemi a FVE musí vyrobit alespoň 3000 kWh za rok a minimálně 70 % vyrobené elektřiny musí být spotřebováno v domě, invertor musí mít minimální účinnost 94 %, MPP tracker 98 %. FVE musí být vybavena baterií o velikosti 1,75 kWh na každý instalovaný kWp výkonu FVE.

V případě zájmu o instalaci FVE doporučuji kontaktovat některou z firem, která je schopna Vám pomoci i s vyřízením dotace NZÚ a má dostatečné reference.

S přátelským pozdravem Lubomír Klobušník, energetický poradce