MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

10.8.07 / dotaz č. 7999
Dobrý den.Chci se zeptat jak to je z velikostí jističe?Má spotřeba elektřiny je v průměru 1 Kwh za den,což dělá asi 30 Kwh za měsíc.Při ceně 3,70 za 1 Kwh to je asi 110Kč za měsíc.CˇEZ mi k tomu připočítává 81Kč za jakýsi rezervovaný příkon podle jističe 1x25A.To je opravdu nehoráznost.Nebudu li měsíc doma zaplatím 81Kč za nic.Dá se toto nějak ovlivnit?Výměna jističe za slabší atd.Děkuji za odpovědˇ.
Vážený pane ,
již delší dobu je cena elektřiny účtována vícesložkově a to ve 2 základních skupinách. Je to platba za tzv. silovou elektřinu, kterou dodává obchodník s elektřinou ( ve vašem případě distribuční společnost a v ceně má započítán i tzv. vyrovnávací poplatek za "nedobrání nebo přebrání" el.práce, protože příslušné kWh za Vás nasmlouvává na určité období). Tato cena je smluvní a můžete si eventuelně zvolit jiného obchodníka ( má to všek význam jen u velkoodběratelů).
Dalši skupinu položek tvoří ceny za přenosy, rezervaci výkonů ve vedeních a zdrojích a podpora na obnovitelné zdroje. Tyto ceny jsou státem regulovány a vždy vyhlašovány "Energetickým regulačním úřadem" obvykle na 1 rok dopředu.
Při Vaší malé spotřebě by snad mělo význam snížení předřazeného jističe před elektroměrem, k němuž se váže měsíční platba za rezervovaný výkon cca 81 Kč/měsíc. Lze to objednat u elektrofirmy, která může porušit plombu dodavatele a obvykle Vám zařídí i vyplnění příslušné "Přihlášky".
Ale pozor, jestliže si snížíte příkon a po určité době budete chtít jej opět zvýšit, budete muset uhradit poplatek 2000,-Kč za každý amper zvýšeného jištění ( je to poplatek podle zákona za "zvýšení rezervoveného výkonu a dopravní trasy)a k tomu mohou vyžadovat i úpravy elektroinstalace podle stavu posledních ČSN! Pokud bude v dané oblasti vedení podimenzováno a ve špatném stavu mohou býti požadované náklady ještě vyšší. Proto doporučuji si vše řádně a v klidu promyslet, než učiníte příslušné kroky. Jinak Vám vše jistě podrobněji vysvětlí na příslušných služebnách u dodavatele.
Stížnosti v případě zjištění pochybení vašeho dodavatele vyřizuje Státní energetická inspekce, kam byste se mohl eventuelně obrátit. Z Vašeho dotazu však usuzuji,že je jen nedorozuměni na straně nedostatečných informacích od distributora o současném stavu účtování. Bohužel, elektřina je čím dál dražší.
S pozdravem ing. Pikard