MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

HLEDÁME NOVÁ EKIS PO CELÉ ČR

Program EFEKT 2020 nabízí mj. dotaci na provoz energetických konzultačních a informačních středisek, tzv. EKIS. Uvítáme nová EKIS zejména v Karlovarském, Královéhradeckém a Libereckém kraji.
uzávěrka podání žádosti o dotaci na rok 2021 je 30.9.2020

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

27.9.07 / dotaz č. 8224
Pprosim o info, kterak nejlevneji privest 1l vody k varu. Zda je ekonomictejsi/ekologictejsi pouzit rychlovarnou konvici ci klasickou konvici na plynovem sporaku.

Dekuji za odpoved.

Dobrý den,
posouzení výhodnosti ohřevu je založeno na předpokladu, že se energie spotřebovává pouze na ohřev tekutiny, neuvažují se ztráty sáláním, přestupem a pro spalování zemního plynu se ztrátou tepla ve spalinách. Pro posouzení je stanovena cena el. energie a zemního plynu (Kč/MWh), porovnáním cen je možno zvolit ekonomičtější způsob ohřevu.
Cena za el. energii byla stanovena podle ceníku ČEZ, tarif D02d, jistič do 1 x 25 A (http://www.cez.cz/cs/produkty-a-sluzby/obcane-a-domacnosti/elektricka-energie/basic/d-standard.html) ve výši 4 622 Kč/MWh.
Cena za odběr zemního plynu podle ceníku Severočeské plynárenské (http://www.tzb-info.cz/t.py?t=4&i=13&h=3#dom), odběr do 1,89 MWh/a ve výši 2 224 Kč/MWh.

Z ekonomického porovnání uvedených cen energií vyplývá, vaření „na zemním plynu“ ekonomičtěji.
Pokud se budeme zabývat ekologickým kritériem, je vhodnější používat zemní plyn.
Odpovídá:  - tisk