MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

3.12.07 / dotaz č. 8636
Pekny den preji,
prosim Vas o radu, vyplati se zmenit zpusob ohrevu teple vody z plynoveho(zavesna karma Mora) na elektrikou ziveny ohrivac.
Ptam se proto, ze ma dojit v garsonce k rozsireni, fresovani kominu z duvodu osazeni vykonnejsich karm. Plyn uzivam pouze pro ohrev uzitkove vody. Bude uspornejsi vybrat elektricky zpusob ohrevu nebo plyn? Muzu zachovat stejne vykonnou karmu, jen vymenit za novejsi typ, je treba i pak uprava komina?
Dekuji za odpoved.
Dobrý den,

kupodivu na Vaši jasně položenou otázku není zcela jednoznačná odpověď. Bohužel neuvádíte, čím byt vytápíte nyní a kolik v něm bydlí osob případně další podrobnosti. Když budu předpokládat, že byt nevytápíte elektřinou, ani zemním plynem, a že zde bydlí jedna osoba, vychází mě orientační provozní náklady pro oba systémy zhruba stejné tj. kolem 2 300 Kč/rok. Jestliže zemní plyn používáte na vytápění a na vaření, bude měrná cena tepla nižší a tedy i náklady na ohřev teplé vody (TV) nižší, než při elektrickém ohřevu a opačně. Kdybyste měl elektrické vytápění, bude cena ohřevu TV nižší díky vyšší spotřebě kWh.
Jestli ovšem platí úvaha, že nevytápíte elektřinou ani zemním plynem, pak bych se spíš orientoval podle investičních nákladů na nové zařízení a podle toho, jak bude pracné instalovat novou karmu či elektrický bojler. Při vašem rozhodování bude hrát důležitou roli záběr místa. Elektrický bojler může zabrat víc místa a budete potřebovat nový jistič s dvoutarifovou sazbou. Ke spotřebiči budete muset přivést elektrické vedení a další práce. Z tohoto pohledu se mi zdá, že dobrá /zdůrazňuji dobrá/ karma bude lepší volba.

S pozdravem Jan Truxa
Odpovídá:  - tisk