MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKI / odpověď

22.9.08 / dotaz č. 8985
Dobrý den, plánuji vybudovat FVE (100Kwp), zatím jsem v úplných začátcích (jednání s obcí). Mohl by jste mi poradit, jaký bude mít z mé elektrárny přínos obec? Je možné, že získají nějaké dotace? Popř. mohu energii, kterou vyrobím prodávat o půl kilometru dále (přes DS ČEZ) do místní školy za mnou určenou cenu (samozřejmě s využitím zeleného bonusu)? Platím distributorovi nějaký poplatek za přenos energie? Jedná se mi o to, co vlastně mohu obci nabídnout, aby mi odprodali pozemek v jejich vlastnictví.
Předem děkuji za odpověď.
Vážený pane,
jediným přímým příjmem z vaší elektrárny je pro obec daň z nemovitosti (daň se zvýší, pokud např. zemědělskou půdu přeměníte na stavební pozemek). Pokud byste podnikal jako fyzická osoba se sídlem v dané obci, získá obec dále 30% z toho, co odvedete jako daň z příjmu.
Nejjednodušší asi bude, pokud s s obcí dohodnete na nějakém sponzorském příspěvku, který si můžete navíc odečíst ze základu daně, a to až do výše 10 % základu daně (viz §15 zák. 586/1992 Sb. o daních z příjmů). U větrných elektráren to funguje běžně.

Pokud byste chtěl obci prodávat elektřinu, musíte kromě licence na výrobu elektřiny získat i licenci na obchod s elektřinou.

Obec těžko může dostat dotaci na elektrárnu, která jí nepatří. Teoreticky může obec, která postaví elektrárnu vlastní, získat dotaci z OPŽP (konkrétní výzva ale nebyla vypsána a je otázka, bude-li kdy). To vás ale asi nezajímá.

Další přínos pro obec může být nepřímý: Elektrárna může být zajímavá pro turisty, můžete zaměstnat místní lidi jako obsluhu a ostrahu elektrárny atd.

Přeji hodně úspěchů!
Karel Srdečný, EkoWATT
www.ekowatt.cz

Prodávat elektrickou energii místní škole můžete spíše přez obchodníka s elektřinou. Lze očekávat, že to nebude zajímavé.

Zkontrolováno: "*go230609"
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk