MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

25.9.08 / dotaz č. 9044
Mým záměrem je vybudovat v okolí Chomutova fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 1 MW. Mělo by se jednat o tzv. Solarbaum koncentrátory. Prosím o informace o dodavatelích tohoto zařízení a zda MŽP dotuje i komerční projekty.
Děkuji
Vážený pane ,
na tzv. Solarbaum koncentrátory jsem dosud v odborné literatuře nenarazil. Pokud máte na mysli Solarbaum v rakouském městě Gleisdorf, pak nejde o koncentrátor, ale umělecké dílo, které doplňuje další ekologické aktivity tohoto města. Foto zde: http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Gleisdorf.Solarbaum.jpg
Gleisdorf je jedno z nejznámějších "fotovoltaických" měst. Autora této zvláštní sochy se mi nepodařilo zjistit, zkuste kontaktovat radnici v Gleisdorfu.
http://www.gleisdorf.at/index.php?seitenId=255

Co se týče dotací MŽP, pod ně spadá jednak Státní fond životního prostředí (SFŽP), ww.sfzp.cz a dále Operační program životní prostředí (OPŽP) www.opzp.cz

SFŽP má každoročně k dispozici peníze, které plynou z poplatků za znečištění životního prostředí, tedy "české" peníze a letos fotovoltaické projekty nedotuje. Podmínky se mění každý rok.
OPŽP spravuje "evropské" peníze, které budou k dispozici do roku 2013. Má v programu podporu fotovoltaických systémů, pokud je investoram obec nebo nezisková organizace, avšak konkrétní výzva k předkládání fotovoltaických projektů dosud nebyla vyhlášena a je otázka, bude-li kdy.

Vzhledem k tomu, že cena fotovoltaických systémů v poslední době klesla a projekty si na sebe vydělají i bez dotace, klesla i ochota státu dotovat takovéto projekty.
Doporučuji vám podívat se třeba na tyto stránky, kde najdete další informace o fotovoltaických elektrárnách:

http://www.ekowatt.cz/cz/informace/obnovitelne_zdroje_energie/energie_slunce_-_vyroba_elektriny
http://www.czrea.org/cs
http://energie.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=5073&h=2&pl=49

Karel Srdečný
EkoWATT
www.ekowatt.cz

Zkontrolováno: "*go240609"
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný* - tisk