MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

3.10.08 / dotaz č. 9194
Vážený pane Buro,

Přejeme dobrý den a obracíme se s prosbou o konzultaci k následujícímu dotazu:

Hledáme vhodný kotel-sporák na dřevo, který by byl využitelný jak jako kamna na vaření, tak i pro vytápění a přípravu TUV (zásobík ve vedlejší koupelně). Obytná část nyní cca 24 m2, celková obytná plocha domu max. do 60 m2

Jedná se o provizorum, které má na tuto zimu, a zřejmě i na příští zajistit kromě vaření a přípravy TUV i vytápění jedné místnosti v starém RD (dřevostavbě, konstrukce: cihlová podezdívka, nosné trámy z obou stran obité prkny, ve vzduchová mezera je původními majiteli jen zčásti vyplněná dílčími kusy polystyrenu, takže předpokládáme velmi špatné tepelně izolační vlastnosti. K zateplení zafoukáním Climatizeru a dalším vnějším zateplením min. 10 cm ale dojde až v příštím roce).
Nyní jsme alespoň doporučili provizorní zateplení zavěšením ovčího rouna jako závěsů za vchodové dveře i za všechny dveře v chodbě, zejména oddělující teplý prostor nové obytné kuchyně (místnost číslo 1) od chladných místností.

V časovém výhledu 2 let předpokládáme, že mladá rodina přistoupí k demolici nejstarší dřevěné části stavby (chlévů) a na tomto místě si nechá postavit nízkoenergetický ekodům.
Nyní však akutně potřebují řešit výše uvedenou otázku. Bez budování topných okruhů.
Nynější budova totiž podle záměru majitelů bude následně sloužit především pro letní pobytové kurzy angličtiny, ale i permaklury, Fenh shui atd.

Nákres a fota můžeme zaslat na vyžádání.

Děkujeme
Dobrý den
S velkou pravděpodobností bude obtížné pořídit provizorní „víceúčelový“ zdroj tepla na spalování dřeva, který dokáže prostor vytopit, ohřát teplou užitkovou vodu a bude jej možno využít i pro vaření.
Běžná krbová kamna je možno využít pro vytápění jedné případně více vhodně uspořádaných sousedních místností. Navíc některé typy jsou vybaveny horní plotýnkou pro občasné vaření, tzn. přihřívání jídel, ohřev menšího množství vody (káva, čaj apod.). Pokud by se jednalo o klasické požadavky na přípravu jídel pro několik osob, pak by bylo nutno uvažovat o sporáku, ten však bude plnit pouze požadavky na přípravu jídel.
Pokud to má být skutečně dočasné, provizorní řešení, pak se nabízí alternativní možnost. Tou by mohla být koupě starších nebo nových zařízení, které by plnily jednu nebo dvě požadované funkce. Zařízení mohou využívat i rozdílná paliva, např. dřevo, propan-butan apod. Pro využití propan-butanu jsou vyráběny lokální teplomety, stolní vařiče apod. Provoz nebude nejlevnější, ale pořizovací cena bude přijatelná.
Pokud je objekt napojen nebo lze jej napojit na elektrickou soustavu, pak se okrum možností rozšiřuje o elektrické přímotopy, vařiče a ohřívače vody.
S pozdravem Bura

Zkontrolováno: "*go260609"
Odpovídá:  Ing., Ph.D. Roman Bura* -
Téma:  Vytápění
tisk