MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

6.10.08 / dotaz č. 9203
Vážený pane ,

přejeme dobrý den a obracíme se na Vás s prosbou o konzultaci k dané věci:

Hledáme pro našeho klienta vhodný kotel-sporák na dřevo, který by dočasně sloužil a) na vaření, b) vytápění místnosti cca 24 m2 + vedlejší koupelny, c) i pro přípravu TUV.

Jedná se o RD, samotu, kam nejsou přivedené energie, a protože klienti jsou mladá rodina, potřebují na tuto zimu vyřešit výše zmíněný kotel-sporák jen v části domu, který má celkem asi 56 m2 obytné plochy.

Zateplení, které klientovi navrhujeme bude komplexněji řešit až v příštím roce. Jedná se o starší dřevostavbu (skladba: cihlová podezdívka, nosné trámy obité z obou stran prkny, vzduchový meziprostor je zčásti původními majiteli vyplněný kusovým polystarenem, my jsme navrhli zafoukání Climatizeru na celkové vyplnění, a současně vnější izolaci min. 10 cm z konopné izolace nebo je uvažováno zateplení slámovými balíky.

V případě zájmu zašleme nákres a fota.

S pozdravem děkuje

Dobrý den,
Při návrhu zdroje je nutné vzít v úvahu přístup k el. energii. Zda-li instalované systémy mohou být vybaveny automatikou. V „zadávací dokumentaci“ je uvedeno napojení na akumulátor nabíjený externě. Tento typ zdroje bych nepovažoval vzhledem k plánovaným rekonstrukcím za dostatečný. Návrhy na zdroj tepla v objektu je tedy možno posuzovat:
a) se stávajícím “omezeným“ zdrojem el. energie
b) se „zabezpečeným“ zdrojem el. energie např. při instalaci fotovoltaického systému

ad a)
Je možné instalovat centrální kachlová/kovová kamna se sporákem, teplo se do jednotlivých místností přenáší sáláním z povrchu kamen. Případně je možno realizovat topný systém a ohřev teplé vody s přirozeným oběhem. To ovšem vyžaduje velmi pečlivý návrh i realizaci.

ad b)
Pro zabezpečení dodávky el. energie je možné instalovat na objekt fotovoltaický systém a vyrábět si elektřinu pro svou vlastní potřebu.
Instalovat kamna na kusové dřevo se sporákem a s teplovodním výměníkem. Topný systém realizovat s nuceným oběhem, vybavit deskovými radiátory s termostatickými ventily. Součástí systému by měla být také akumulační nádoba, která bude zajišťovat akumulaci “nadbytečně“ vyrobeného tepla pro pozdější využití. Přípravu teplé vody realizovat centrálně zásobníkovým ohřevem:
 samostatný akumulační ohřívák TV
 akumulační nádoba je dvouplášťová a slouží k oddělenému ohřevu topné vody systému ÚT a systému přípravy teplé vody
Doplňkovým zdrojem tepla může být instalovaný solární ohřev. Samozřejmostí je kvalitní regulační systém zajišťující provázanost všech instalovaných systémů.

Zkontrolováno: "*go260609"
Odpovídá:  Ing. Jiří Merhout - EKIS Most
Téma:  Vytápění
tisk