MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

10.10.08 / dotaz č. 9233
Dobrý den,
Rád bych se zeptal na vaše zkušenosti s využitím fotovoltaických solárních systémů při stavbách větších rozměrů než jsou rodinné domy.
Nevíte náhodou o někom, kdo využil v dnešní době prosklených fasád kancelářských budov její jižní část pro částečné získávání energie ze slunce?
Nebo na koho se v tomto obrátit?

Děkuji s pozdravem

Vážený pane,
Já osobně s tím žádné praktické zkušenosti nemám; v Německu jsem často viděl fasády s fotovoltaickými panely, nicméně u nás je jich poměrně málo. Jeden z důvodů je nepochybně i to, že na svislou stěnu dopadá podstatně méně slunečního záření než na panely skloněné pod optimálním úhlem 34°od vodorovné roviny
Finančně výhodné je to jen tehdy, když fotovoltaické panely nahrazují jiný, podobně drahý, obklad a architekt je využije jako esteticky působivý prvek. Vyrábí se pro tyto účely panely tónované třeba do zlatova nebo do hněda či zelena.
Asi první takovou fasádu (zlatavé panely) instaloval Solartec na hotelu CORYNTHIA http://www.solartec.cz/cs/projekty/1-fv-fasada-v-cr.html. Další (normální modočerná barva) můžete najít na Technické universitě v Liberci (http://orion.kez.tul.cz/pv.php). Patrně největší fasáda je v Manchestru (http://www.metaefficient.com/renewable-power/skyscraper-gets-covered-in-7000-solar-panels.html#more, http://www.sd-commission.org.uk/communitiessummit/show_case_study.php/00141.html ) .
Zkuste uvedené firmy kontaktovat a zjistit jaké mají zkušenosti.
Možné je také použití ohebných fotovoltaických “fólií” na ploché střechy (viz např. http://www.stavime-bydlime.cz/article.php?ID=22855 , http://www.czrea.org/files/pdf/EVALON-Solar.pdf).
Přehled možností instalace fotovoltaiky a výhody či nevýhody jednotlivých řešení najdete např. v prezentaci http://ekowatt.cz/upload/2280eafbac35e9ad964192b781bb3743/PVE_typy.pdf) .

S pozdravem K.Murtinger a J.Truxa

Zkontrolováno: "*go030709"
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk