MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

1.10.08 / dotaz č. 9271
Přejeme dobrý den kolegové,

Obracíme se na vás, protože bychom rádi něco zkonzultovali.

Ve starším RD se špatnými tepelně izolačními vlastnostmi (cihlová podezdívka, na nosných trámech z obou stran opláštění prkny, ve vzduchové mezeře jsou kusy polystyrenu) bydlí mladá rodina, dva dospělí a 1 malé
dítě.
Nastěhovali se dřív, než vyřešili zateplení a vytápění. Bohužel.

Pro ně je nyní nejaktuálnější vytápění. Řeší bydlení jako provizorium
hlavně v jedné místnosti.
Chtějí však kamna na vaření, přípravu TUV i vytápění - palivo kusové dřevo.
Do budoucna pak půjde o rozšíření. Nynější chlév budou demolovat, a na místě chtějí postavit nový ekodům.

Co byste jako provizorní topidlo, ale aby bylo možné v následujících letech rozšířit, doporučili?

Zdraví a děkuje

Dobrý den.
Děkuji za Váš dotaz.

Pokud je požadavek, aby topidlo sloužilo kromě vytápění i k vaření a k ohřevu TUV, pak se jako vhodná alternativa zdá kuchyňský sporák s teplovodním výměníkem.
Tyto spotřebiče s teplovodním ohřívačem jsou schopny zajistit vytápění vedlejších místností (tam budou radiátory, vytápění „otevřenými“ dveřmi je nesmysl) jako kotel na ústřední vytápění a zároveň splní funkcí vaření a pečení. Ohřev TUV by se mohl řešit samostatnou větví z rozvodu ÚT. Kamna zpravidla mají dva rošty - pro letní a zimní provoz. Kotel ale zcela nenahradí, mají vyšší obslužnost, je potřeba častěji přikládat. Obzvláště je-li dům nyní špatně zateplen. Účel tedy splní jako provizorní řešení, ale samozřejmě mohou být použity i ve výhledu nové stavby ekodomu.
Jejich nevýhodou je poměrně vysoká cena. Levnější od 30 tis. Kč (např. KVS Moravia Dvorce, 6 -10 kW) až po dražší s výkony kolem 15 kW, ale již k 60 tis. Kč. Výkon je zde rozdělen cca 8 kW do vody a 7 kW do prostoru. Bylo by tedy vhodné, aby obytný a kuchyňský prostor byl větší.
V novém budoucím ekodomu, který bude jistě již velmi kvalitně řešen z hlediska tepelných izolací a energetické spotřeby, by tato kamna mohla zajistit ohřev vody pro centrální akumulační zásobník tepla, který by byl jednak prioritně dotován ze solárního systému (přechodné období a TUV), pak v zimním období z tohoto výměníku kamen a jako rezervu v době nepřítomnosti elektřinou (pouze jako záloha, například na noční proud do akumulační nádrže).

Ing. J. Veselý, poradce, Energy Centre Č.Budějovice

Zkontrolováno: "*go070709"
Odpovídá:  Ing. Jiří Veselý - EKIS České Budějovice Energy Centre
Téma:  Vytápění
tisk