MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

1.10.08 / dotaz č. 9279
Dobrý den,
Máme starší dvoupatrový dům ve tvaru L. Jedna vnitřní strana je orientována k jihu, druhá k západu. Tedy ideální lapač slunce. Stěny přízemí jsou 30cm cihla, v patře 30cm Ytong. Uvažuji o uzavření L půdorysu do tvaru čtverce zimní zahradou s bazenem. Otázka:
1)je vhodné izolovat tepelně dnes vnější stěny, když budou později v zimní zahradě? 2)Před několika lety jsme měnili všechna okna za plastová. Budu-li izolovat východní a severní stěnu polystyrenem 160mm nebudou okna moc utopená? Je vhodné, nebo nutné posunout okna k líci stěny?
Děkuji za odpověď.
Vážený pane,
myslím, že bude lepší stěny v místě kde bude časem vytvořena zimní zahrada neizolovat (předpokládám, že tu zahradu uděláte v časovém horizontu několika let). Vzhledem k tomu, že v zimní zahradě chcete mít bazén, tak předpokládám, že bude opatřena kvalitním zasklením (minimálně U=1,1 nebo lepší) a nějakými žaluziemi pro regulaci nežádoucích zisků. Odhaduji tedy, že tepelná bilance té jižní a západní stěny bude aktivní t.j. získají ze zimní zahrady za topnou sezónu více tepla než tam ztratí. Je ale nutné to při projektu všechno řádně ověřit a spočítat, takhle velká zimní zahrada může přinášet řadu problémů (v létě přehřívání, v zimě kondenzace vlhkosti a pod).
Pokud jde o ta okna ve stěnách s tepelnou izolací o tloušťce 160mm, tak pokud jsou teď zhruba uprostřed stěny, tak ona pochopitelně po zaizolování trochu utopená budou, nemyslím ale, že by to nějak moc vadilo. Zkuste se s firmou domluvit aby trochu zkosila izolaci kolem oken (aby se okenní otvor rozšiřoval směrem ven a natřete špalety bílou barvou aby se světlo lépe dostalo do oken. Špalety je třeba izolovat také, stačí zde tenčí vrstva izolace (co se tam vejde a nebojte se zakrýt i kus futra).Posunutí oken směrem k vnější mu líci stěny by bylo sice výhodné z hlediska zmenšení tepelných mostů a trochu i z hlediska světla, nicméně je to dost nepříjemná práce a stojí to nějaké peníze a ty se vám na úspoře tepla asi nevrátí.
S pozdravem, K.Murtinger

Zkontrolováno: "*go070709"
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger* - tisk