MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

6.10.08 / dotaz č. 9328
Dobrý den, měl bych na Vás prozbu, zařizuji celkové topení do RD a protože topenáři mají ruzné názory a solidní firmu je težké najít, tak bych od Vás potřeboval pomoci s návrhem topného zapojení a náčrtku jednoduchého plánku. Každý tam dava spousta regulací a čerpadel a nevim jestli je to vše třeba, hlavně potřebuji aby to dobře vše fungovalo.(vyhřívání podlahy, nádrže, bojleru) Představu mám takovou: kotel na tuhá paliva Atmos + akumulační nádrž + nějak ohřívat užitkovou vodu (nevim jestli je lepší samostatně natápěny bojler, nebo brat vodu nějak přostřednictvím akumulační nádrže?) a dál do podlahovky (jestě by mě zajmalo zapojení, když budu mit za 1. jen podlahovku
2. podlahovku v přízemí a radiatory v podkroví
jinak je to novostavba 44 porotherm
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídáme následující:
Na vytápění RD je nutné zpracovat projekt. Doporučuji prováděcí projekt a nejen projekt pro stavební povolení. Návrh zdroje (kotle) vychází z výpočtu tepelných ztrát stejně jako dimenzování otopné soustavy.
Přikláním se ke kombinované otopné soustavě, v přízemí podlahové vytápění ev. kombinace s radiátory, pokud nedokážete podlahovkou pokrýt tepelnou ztrátu přízemí. V patře doporučuji radiátory.
Pokud se týká zdroje, doporučuji kotel pyrolyzní na spalování kusového dřeva s akumulační nádrží dle výkonu kotle a prostorových možností. Potom kotel pracuje s účinností 80%.
Bojler doporučuji kombinovaný, el. energie a výměník pro natápění v topné sezoně nebo kombinace solár + el. energie. Topná voda do podlahového vytápění musí mít regulaci pro tepelný spád 45/35°C, doporučuji ekvitermní regulaci a zvlášť prostorový regulátor pro přízemí a patro.

S pozdravem

Ing. Josef Šťastný

Zkontrolováno: "*go070709"
Odpovídá:  Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre
Téma:  Vytápění
tisk