MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

3.10.08 / dotaz č. 9339
Dobry den,pane Srdecny
na strankach ekowattu jsem narazil na dotaz,ktery me tez zajima.Mohu vas tedy takto oslovit?Resim prave vyber TC,vzuch-voda.Nabidka na trhu je rozmanita,parametry me ne snadno porovnatelne.O kvalite,zivotnosti,servisni nenarocnosti atd nemluvne.
ad.1 Maji dnes hodne rozsirene upravene klimy skutecne parametry TC?
ad2 Tyto klimy byvaji rizene inverterem + rotacni kompresor(mene efektivni nez scroll?).Maji skutecne vyhody proti systemu s taktovaci nadrzi?
ad3.Jsou draha TC od treba Stiebel eltron vyvojove,kvalitou zpracovani,zivotnosti,ucinnosti lepsi variantou?Mam spocitanou nabidku vzduch voda do 300tkc.

ad4.Muzete mi doporucit zarizeni,pripadne firmu,jejiz produkt vam osobne dnes pripada jako dobra volba?
Muj dum ma ztraty asi 10kW,topim primotopnym kotlem 7.5kW,zatim vzdy stacil i s rezervou.Lonska el.faktura 35tkc,asi 2x tydne si pomahame krbem.
Jsem si vedom nelehkeho zadani mojich dotazu a vrele dekuji za vas nazor.


Vážený pane , děkuji za dotazy.
ad 1:/ klimatizační jednotky se běžně vyrábí i pro režim reverzního chodu, tedy použitelné i pro vytápění. Na první pohled mají topný faktor srovnatelný s topným faktorem tepelného čerpadla (TČ) typu vzduch/voda. Výrobci klima-jednotek uvádějí 2,8 až 3,6, tepelná čerpadla mají 2,0 – 3,6). Topný faktor však závisí na vstupní teplotě (v tomto případě teplotě venkovního vzduchu) a výstupní teplotě (u klima jednotek cca 30 až 40 °C). Výrobci TČ proto obvykle uvádějí teploty, při kterých je topný faktor měřený, u klimatizací jsem na takovýto údaj nenarazil. Lze předpokládat, že výrobci uvádějí topný faktor za příznivých podmínek, např. teplotách +5/ +35°C. Při venk. teplotě okolo 0 °C a nižší už bude topný faktor horší, očekávám okolo 2,0 i méně.
Doporučuji také tento dotaz:
http://www.i-ekis.cz/?akce=archiv&idp=4567


ad 2:/ Rotační kompresor má obecně horší parametry než scroll, ovšem mohou být levnější. Otáčky rotačního kompresoru se dají řídit frekvenčním měničem otáček, což znamená plynulou regulaci výkonu. To znamená také menší spotřebu elektřiny. TČ s kompresory scroll regulují výkon systémem zapnuto/vypnuto. Rozdíl ve spotřebě by neměl být velký, efektivnější řízení rotačního kompresoru je vyváženo jeho horší účinností.

ad 3 a 4:/ kvalitu výrobků různých firem nemohu nezávisle posoudit, neprovozujeme žádnou zkušebnu. Zvolil bych firmu, u které je předpoklad, že během 15 -20 let životnosti kompresoru bude schopna provádět servis.

Vzhledem k tomu, že v domě se ztrátou 10 kW bude návratnost investice dlouhá, doporučuji vám využít dotace SFŽP na tepelná čerpadla, www.sfzp.cz.


Karel Srdečný, Jan Truxa
EkoWATT

Zkontrolováno: "*go070709"
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk